V dalším díle jsme zavítali do Týna nad Vltavou 👍. Prohlédli si centrum, kostel sv. Jakuba ⛪, Vltavotýnské podzemí 🔦 a zdejší otáčivé hlediště 🎭. Krásnou procházkou 🚶 kolem řeky Vltavy 🛥️ došli až k rozhledně a Přírodovědnému muzeu Semenec 🌲🐿️. Vyrazte na výlet do Tejna i vy, stojí to za to 😉

Video – tip na výlet

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou je malebné jihočeské městečko, nacházející se asi 28 km od Českých Budějovic 👍. Turisticky je velice zajímavé náměstí Míru. Velké čtvercové náměstí zaujme bohatou rostlinou výzdobou 🌷, kašnou ⛲, radnicí s podloubím a dalšími hezkými měšťanskými domy 🏠.

Dominantu představuje kostel sv. Jakuba ⛪ z druhé poloviny 13. století. V rove 1719 byly instalovány barokní varhany, jeden z nejzachovalejších barokních nástrojů v Čechách. Další významnou stavbou je zámek, v němž sídlí muzeum 🏛️ se sbírkou vltavínů, loutek dalších zajímavostí z Vltavotýnska.

K návštěvě láká i zdejší otáčivé hlediště 🎭, byť je skromnější než v Českém Krumlově, nachází se v krásných Bedřichových sadech 🌳, v místě bývalého hradu 🏰, nedaleko náměstí. Více informací o představeních na webu (http://dsvltavan.cz).

Další kulturní zážitky zprostředkovává Městský dům kultury Sokolovna 😊. Ta byla postavena v rekordní čase 5 měsíců a slavnostně otevřena v roce 1925. Po 80 letech ji město krásně opravilo 😍.

Vltavotýnské podzemní chodby pod náměstím

Turistické informační centrum Týn nad Vltavou ℹ️ nabízí svým návštěvníkům jako jednu ze svých poutavých expozic návštěvu podzemních chodeb. Užijte si adrenalinovou prohlídku tajemného středověkého labyrintu v podzemí města! 🔦 Projdete sklepním bludištěm, prožijete tajemné pověsti o ohnivém kočáru a čertovi 👺, navštívíte dno studny a při cestě na denní světlo prozkoumáte dvě expozice věnované naučným stezkám Velký Depot a Potahová stezka.

Trasa je dlouhá přes 160 m, je třeba ji projít oběma směry, celková délka prohlídky je tedy cca 320 m 🚶. Vltavotýnské podzemní chodby jsou středověké, podle archeologických nálezů vznikly patrně v 15. století. Prohlídka podzemních chodeb není vhodná pro osoby s pohybovým omezením či pro osoby se strachem ze stísněných prostor. Více na webových stránkách infocentra.

Řeka Vltava a soutok s Lužnicí

Okolí řeky Vltavy je krásně upravené 😊 a jistě neváhejte vyrazit na výlet lodí 🛥️ nebo na kole po cyklostezce 🚴 k Hněvkovické přehradě, Purkarce, Hluboké nad Vltavou, do Českých Budějovic a dokonce i dále. Výletní lodní doprava a vyhlídkové plavby jsou na řece Vltavě velice oblíbené. Pro návštěvníky je připraven malá loď Regent a historická osobní loď Pálava.

Lodě vyplouvají na výletní trasy k soutoku Vltavy a Lužnice a na pravidelné lodní lince z Hluboké nad Vltavou do Týna nad Vltavou a k zámku Mitrowicz 🏰. Lužnice je pravostranným přítokem Vltavy a zde má za sebou již 208 km dlouhou pouť. Jedná se tedy o spojení dvou téměř rovnocenných toků 🌊, protože Vltava má jen o něco více, přesněji 222 km.

Semenec – přírodovědné muzeum a rozhledna

Krásnou procházkou 🚶 se můžete vydat i do Přírodovědného muzea Semenec 🌲🐿️. To se nachází asi 2 km od centra města a rozprostírá se na ploše asi 4 hektarů. Naleznete zde, kromě krásných domácích 🌷 i cizokrajných rostlin 🪴, také pozoruhodnou sbírku hornin a zkamenělin, velké pískoviště, včelařský koutek 🐝, dobrodružné prolézačky či řadu interaktivních prvků pro zkoumání přírody 🌳. Nevšední hry a úkoly vás zabaví na celé odpoledne. Více na webu www.muzeumsemenec.cz.

Nedaleko se nachází i menší rozhledna a krásná vyhlídka na řeku Vltavu 😊. Na tomto místě začíná jedna z nejdelších naučných stezek u nás – Stezka na Onen Svět 👍. Přijeďte o víkendu i vy a navštivte toto město plné pohody 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 12

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.