V tomto díle si projdeme jednu z nejkrásnějších jihočeských naučných stezek pro děti 😉. Včelí stezka nás z Čestic zavede do Krušlova, kde se nachází nádherný Machův včelín 👍

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Včelí stezka

V Česticích nedaleko Strakonic vznikla v roce 2020 interaktivní stezka 🚶‍♀️🚶 se zaměřením na včely 🐝 a je krásně zpracovaná (i když za ty dva roky od svého vzniku se bohužel neubránila vandalizmu 😠, což je obrovská škoda 🥲). Trasa začíná na kopci v Česticích kousek od Kalvárie a menší rozhledny 🗼. Auto je nejlepší nechat někde v centru 🅿️.

Stezkou vás provede malá včelka 🐝, díky níž se dozvíte plno zajímavostí a prozradí vám různá tajemství ze života včel 👍. Díky interaktivním prvkům se děti krásně zabaví, prověří své znalosti, zahrají si různé hry a součástí je i menší hřiště 👍.

Stezku značí modrá 🟦 a v druhé půlce zelená 🟩 turistická značka a také dřevěná cedulka se včelkou. Trasa vede polní a lesní cestou 🌳🌲. V lese může být bahno a s trochou sil jí zvládnete i s terénním kočárkem.

Celá trasa měří necelých 5 km (podle mapy 4,2 km) a končí v Krušlově. Nezapomeňte, že pokud vyrážíte s menšími dětmi, musíte se stejnou trasou vrátit zpět, respektive zpátky nemusíte jít přímo po Včelí stezce a lze si cestu zkrátit o pár set metrů, když se budete držet pouze zelené značky.

Machův včelín, Krušlov

Machův včelín v Krušlově je svým jedinečným provedením unikátem nejen v České republice, ale také ve střední Evropě 😍. Obsahuje 65 výtvarně zpracovaných úlů. Vytvořil je včelař a řezbář Josef Mach 👨‍🎨, který celý svůj život zasvětil včelám 🐝 a svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla.

Se stavbou začal v roce 1948 a celá stavba trvala 4 roky. Řezby zdobí celý interiér včelína. Jsou pozoruhodné svou rozmanitostí námětu, najdete zde také originální vyřezávaný nábytek. Prostory včelína jsou pojaty jako muzeum věnované panu Machovi, jeho dílu a včelařskému řemeslu.

Stavbu obklopuje květná zahrada 🌷🌼 a díky nadmořské výšce 740 m.n.m., ve které se včelín nachází, můžete z nedaleké louky obdivovat kouzelné výhledy 👀 do předhůří Šumavy 🌲🌲. Více o otevírací době a vstupném na www.kruslovskyvcelin.cz. Tento výlet rozhodně stojí za to 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.