V dalším díle jsme vyrazili za Švejkem do Putimi, kde se odehrává část známého románu a filmu 👍. Zašli jsme se podívat na kostel sv. Vavřince, kamenný most přes řeku Blanici, do minizoo na zvířátka a na lidovou architekturu této malebné vesničky, kterou zná téměř každý 😉

Video – tip na výlet

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Obec Putim

Putim patří k nejznámějším jihočeským obcím 🏘️. Proslavil ji zejména román Jaroslava Haška ✍️ o dobrém vojáku Švejkovi 🪖 nebo lidová píseň „Když jsem já šel tou Putimskou branou“. Obec leží na pravém břehu řeky Blanice 🌊, těsně před jejím soutokem s řekou Otavou, 6 km od Písku. Byla založena zřejmě již v 11. století.

Parkoviště 🅿️ se nachází při okraji obce u mostu hlavní silnice přes řeku Blanici. Ovšem vyrazit sem můžete i na kole 🚴, a to například z Písku po příjemné cyklostezce, ale těch tras je zde mnohem víc 👍. Putimí vede i železnice 🚂 a je zde železniční nádraží vybudované v roce 1875.

Dominanty obce

Dominantou obce je raně gotický kostel sv. Vavřince ⛪. Je to nejstarší sakrální stavba v okolí. Byl vystavěn ve 13. století. Jeho zvláštností jsou dvě lodě. Jižní loď ze 13. století sloužila katolíkům, severní loď přistavěná ve 14. století utrakvistům. Z pěti kostelních zvonů se dochoval pouze jeden – sv. Ondřej z r. 1553.

Řada domů v Putimi vznikla v období pozdního lidového baroka 🏡. Upomínkou na období rozvoje lidové architektury jsou barokní štíty na několika usedlostech.

Jedná se opravdu o malebnou vesničku. Další dominantou je Podkostelní rybník, známý svými výlovy ryb 🎣. Kolem něj vede hezká alej 🌳🌳, která láká na příjemnou procházku 🚶.

Dobrý voják Švejk

Pamětní deska na domě s číslem 40 připomíná, že tento soukromý domek sloužil jako filmová policejní stanice ve filmu Poslušně hlásím, kde byl Švejk zadržen při cestě do Budějovic jako údajný ruský špión.

Po kamenném mostě Švejk přicházel do vesnice, proto zde stojí Švejkova socha v životní velikosti. Také prý nosí štěstí – když se dotknete nohy, ochrání vás to před artrózou.

Minizoo

V Putimi můžete navštívit i minizoo, a to za dobrovolný příspěvek. Spatříte zde klokany 🦘, kozy 🐐, králíčky 🐇, papoušky 🦜 a mnoho dalších zvířátek 👍.

Jednou z nejstarších putimských staveb je Roučkův mlýn při Blanici, který byl předělán na malou vodní elektrárnu.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.