Naším prvním letošním podzimním tipem na výlet je Židova strouha nedaleko Bechyně 😉. Jedná se o krásnou přírodní procházku malebnou roklinou 👍. Sice je teď po deštích více vody, takže doporučujeme pořádnou obuv, ale ty podzimní barvy jsou úžasné 😍

Video – tip na výlet

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Židova strouha – přírodní památka

Náš výlet do tajů Židovy strouhy začínáme u hlavní silnice mezi Týnem nad Vltavou a Bechyní. Sice zde není vyhrazené parkoviště, ale při lesní cestě se dá pohodlně zaparkovat 🚗 a není tu zákaz. Auto můžete nechat i v obci Nuzice nebo u kempu za Nuzicemi. Oblíbená (byť delší) trasa vede i přímo z Bechyně po žluté turistické značce 👍.

Výchozím bodem je ústí Židovy strouhy, kde se potok vlévá do Lužnice 🌊. Nachází se zde železná lávka a už toto místo je velice malebné 😍. Mimochodem na protější straně Lužnice vede naučná Stezka na Onen Svět – k vidění je krásná vysutá lávka nad řekou 👍.

Dále pokračujeme po žlutě značené cestě 🟨. Jde o vyloženě přírodní trasu, která je určená výhradně pro pěší 🚶‍♂️🚶‍♀️. Zpočátku obdivujeme nádherné skalní masivy a procházíme roklí podél potoka.

Za nedlouho přicházíme k prvnímu brodu, který přeskáčeme po kamenech a zastavujeme se u prvního odpočinkového místa. Pod skálou se nachází posezení a potkáváme zde i pár horolezců 🧗‍♂️, kteří zkoušejí zdolat mohutnou skálu.

Název Židova strouha

V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou 👍. Židova strouha pramení nedaleko vesnice Bzí a je dlouhá přibližně 20 km. Kaňon získal své jméno po Židech, kteří se zde schovávali, když byli vyhnáni z Čech za vlády krále Vratislava II 🤴. Podle některých pramenů by se mohlo jednat o „Žitovu strouhu“ – podle Žita, kouzelníka krále Václava IV. Ovšem spojení bájného Žita s tímto potokem u Bechyně nelze nijak spolehlivě doložit.

V jedné části trasy je možné uhnout, dále se držet potoka a podejít most hlavní silnice – tím překonáte i pár dalších brodů. Nebo můžete pokračovat po žluté trase a přejít hlavní silnic horem. Obě cesty se spojují před starým kamenným mostem 🌉.

Dále pokračujeme nádhernou přírodou až k rozcestníku „Židova strouha – Pod Hodonicemi“. Lze pokračovat dále po žluté, ovšem mi odbočujeme doprava a po modré se vydáváme do Nuzic. Odtud zpět k ústí Židovy strouhy. Je to krásný okruh s délkou cca 5,3 km a v mírném tempu trvá zhruba 2 hodiny.

Turistům doporučujeme vydat se k Židově strouze za pěkného počasí 🌞. Rozhodně s sebou nepromokavé boty 🥾 (v létě je to jedno). Toto místo má své kouzlo v každém ročním období 😍

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.

Označeno v:

,