Už jste byli na rozhledně Dobrá voda v Horní Plané? 🗼 Téměř rok stojí v krásném parku Adalberta Stiftera 🌳 a je z ní úžasný výhled na celé Lipno 🌊, blízké vrcholy Šumavy 🌲🌲 a velmi dobře uvidíte i Alpy ⛰️. Vstup na rozhlednu je zdarma a je otevřená celoročně 👍. Mimo to se po cestě můžete zastavit u studánky, kostela Panny Marie Bolestné ⛪ nebo u obory s daňky 😉

Video – tip na výlet

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Horní Planá

Nejlepší je začít výlet na náměstí ⛲ v Horní Plané a zaparkovat zde 🅿 (samozřejmě sem můžete pohodlně přijet i vlakem 🚂). Parkování nad letním kinem 📽️ není úplně praktické.

Na náměstí lze obdivovat kostel sv. Markéty ⛪. Poté už se stačí vydat po modré značce 🟦 ke Stiftrově parku 🌳.

Lesopark Adalberta Stiftera

Při cestě k vrcholu a k rozhledně Dobrá voda po stávající naučné stezce Adalberta Stiftera 🚶‍♂️🚶‍♀️ se nachází pomník slavného rodáka. Na trase narazíte i na řadu laviček.

Areál cca 5 ha udržovaného lesoparku nabízí celoročně mnoho možností k nekonečným procházkám a sportovního vyžití. Pro děti nechybí menší hřiště nebo BMX dráha nad fotbalovým hřištěm. Naučná stezka dále pokračuje podél obory s daňky 🦌.

Kostel Panny Marie Bolestné

Lipovou alejí se dostaneme až ke kostelu ⛪ pro 400 věřících, který byl vystavěn v pozdně barokním slohu. Je krásně opravený a opečovávaný.

Hned vedle kostela se nachází studna zázračné vody 💦 se stříškou a zamčenými dvířky. Ovšem vedle si můžete načerpat vodu funkční pumpou.

Rozhledna Dobrá voda

Na vrchol Dobré vody (862) vede mnoho cest 🚶‍♀️, přičemž některé jsou vhodné i pro kočárky a cyklisty 🚴‍♂️.

Železná rozhledna je vysoká 36,3 m 🗼 a byla postavena v roce 2021 v rámci postupné obnovy Stifterova parku. Její tvar symbolizuje sklářskou historii v okolí. Rozhledna má dvě podlaží (když nepočítáme hned to nad zemí), horní ve výšce 32 m a spodní ve výšce 26 m.

Z nové rozhledny je krásný výhled na Lipno, boletický vojenský prostor, Plechý, Novohradské hory, Smrčinu nebo Třístoličník. A když bude jasno, uvidíte určitě i Alpy ⛰️. Tento výlet stojí za to 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 7

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.