V dalším díle našeho pořadu jsme navštívili barokní poutní areál na Křížové hoře nad Českým Krumlovem 😍. Křížová hora je nádherné místo s romantickým okolím a nejkrásnějším pohledem na Český Krumlov, Kleť i Šumavu 👍. Tento výlet rozhodně stojí za to 😉

Video – tip na výlet

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Křížová cesta a další trasy

Na Křižák vede řada cesta 🚶. Nejkratší a často využívaná je od Tavírny po červené značce 🟥. Zavítat sem můžete i od Horní brány od rybník, kde je parkoviště 🅿️.

Ovšem ta tradiční trasa vede z města po křížové cestě ✝️ s šesti výklenkovými kaplemi z let 1750 – 1755. Část kapliček se podařilo opravit a jsou nádherné 😊. Ovšem ani jedna z cest není úplně bezbariérová 😢.

Cyklisté 🚴 zvolí cestu po částečně zpevněné cestě ze Slupence. Když už budete na Křížové hoře, doporučujeme vydat se na vycházkový okruh 🚶, který je v mapě označen žlutou barvou 🟨, popřípadě více informací naleznete na webu Křížové hory.

Poutní areál a kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže

Jedná se o typický barokní poutní areál, které se stavěly v Evropě na přelomu 17. a 18. století. Srdce areálu představuje osmiboká kaple ⛪, postavená v roce 1710, obklopená zelení a osmibokým ambitem s arkádami.

Kaple a celý areál byly postaveny z podnětu měšťanů Krumlova ve shodě s tehdy vládnoucím Janem Kristiánem I. z Eggenberku, pro něž byla Křížová hora místem magickým. Poutní areál zažíval během uplynulých více jak 300 let doby dobré i zlé. O celé historii si přečtěte na stránkách areálu.

V září 2016 se stal na Křížové hoře „zázrak“ – objevili se zde dva správci, kteří se o objekt začali strat. Od té doby se z celého areálu stalo živé duchovní a kulturní místo pro všechny lidi dobré vůle. Zajistili se i o to, že zde díky veřejné sbírce opět zvoní zvon 👍. O tom se můžete svojí návštěvou přesvědčit sami!

Křížová hora nabízí nádherný výhled na Krumlov

Kromě relaxace a odpočinku v poutním areálu, kde se v kapli také pořádají koncerty 🎶, můžete z Křížové hory obdivovat nádherný výhled na celý Český Krumlov 🏰, Blanský les 🌲 s horou a rozhlednou Kleť 🗼, a také na Šumavu 😊.

Nachází se zde i několik laviček a díky přítomné zeleni i stín. Křížová hora je skutečně malebným místem s krásnou energií a rozhodně stojí za to se sem vypravit 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.