V 90. díle Jihočeských víkendů zavítáme do města Volary, které se nachází přibližně 16 km od Prachatic, na území CHKO Šumava a při hranici NP Šumava 👍. Výlet do Volar rozhodně stojí za to 😉

Video – tip na výlet

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Volary nabízejí řadu zajímavostí

Šumavské horské město Volary začalo vznikat již ve 13 st. na prachatické větvi Zlaté stezky 👍. K volarským památkám patří především kostel svaté Kateřiny ⛪ na náměstí.

V barokním slohu jej postavil stavitel Jan Canevalle, a to na základech v roce 1688 zbořené starší gotické stavby. Základy jeho věže jsou zřejmě nejstarší dochovanou stavbou ve Volarech 🤩.

Na náměstí se nachází i informační centrum ℹ s galerií, lavička Karla Čapka, knihovna, potraviny a hotel s restaurací. Blízko centra se nachází Volarské muzeum 🏛️. To se věnuje pochodu smrti a historii železnice 🚂 a okolí 🌲.

Zdejším unikátem jsou roubené domy volarského alpského typu 😍. Muzeum sídlí v jednom z nich. Jedná se o dřevěné domy s vyřezávanými pavláčkami a nízkými sedlovými střechami. Všechny se nacházejí nedaleko centra. Celá zóna je Vesnickou památkovou rezervací Volary.

Cestou kolem domů dojdeme až k malým menhirům 👍. Původně stály na bezejmenné náhorní plošině v Krušných horách a jejich věk je odhadován na několik tisíc let. Odtud je také krásný pohled na Volary.

Další vyhlídku najdeme na druhé straně města u Dřevěného srdce Evropy 🤎 a dvou netypických laviček s velkými koly 🚴‍♂️, kam se dostaneme po cyklostezce vedoucí k Soumarskému mostu.

Další památkou je křížová cesta z 2. poloviny 19. století, vedená do svahu vrchu Kamenáče. Je složená ze 14 zastavení a z centra města je to na vrchol přibližně 2,5 km 🚶‍♂️🚶‍♀️. Pod kopcem se nachází i krásná vyhlídka 😊

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasů: 3

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.