V dalším díle jsme zavítali do nejvýchodnější části Jihočeského kraje do města Slavonice . Prošli jsme si Historické město roku 2017, unikátní podzemí, namalovali si hrníček v Maříži a nevynechali jsme ani Pevnostní areál Slavonice a Muzeum samorostů 😉
Videopozvánka a tip na výlet
Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!
Slavonice – Historické město roku 2017
Slavonice jsou historickým skvostem nacházející se na pomezí jižních Čech, Moravy a Rakouska a jsou bránou do přírodního parku Česká Kanada
. Jejich vzdálenost od Českých Budějovic činí cca 80 km a patří do Jindřichohradeckého okresu 🚂. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1260 ✍️.
Roku 1961 se staly městskou památkovou rezervací, v roce 2003 byly nominovány na seznam UNESCO a v roce 2017 získaly titul Historické město roku 👍.
Výlet začínám na náměstí Míru ⛲. Zde stojí nádherné renesanční měšťanské domy 🏠 zdobené psaníčkovými sgrafity ✉️. Po obvodu centra můžete obdivovat dochované hradby s několika baštami 👍. Na východní a severní straně Slavonic se nacházejí dvě brány – Jemnická a Dačická.
Městská věž
Pěkná vyhlídka na město i okolí se otevírá z renesanční městské věže 🗼. Ta byla vystavěna v 1. polovině 16. století při kostele Nanebevzetí Panny Marie ⛪.
Věž je zpřístupněna veřejnosti, na vyhlídkový ochoz je potřeba vystoupat 144 kamenných a 32 dřevěných schodů. Otevřeno denně od 9:30 do 18:00 hodin a vstupné se platí nahoře na věži.
Slavonické podzemí
Dobrodružným zážitkem je návštěva unikátního podzemí ze 13. století 🔦. Systém středověkých odvodňovacích štol a kanálů 🌊 se táhne v hloubce několika metrů pod historickým jádrem města 🐁. Pro zájemce jsou připravené dvě trasy s průvodcem 👍.
Vstup do podzemí se nachází v domě s č.p. 480 🏠. V červenci a v srpnu je otevřeno denně od 9:15 do 17:00 hodin. Mimo sezónu je nutné se telefonicky objednat (webová stránka podzemí).
Keramika Maříž
Jistě stojí za to navštívit i nedalekou Keramiku Maříž 🎨. Jedná se o příjemné zpestření výletu do Slavonic. Bude se zde líbit převážně dětem 😉.
Každý návštěvník si dle libosti může namalovat hrnek, talíř, konvici či plastiku zvířátka 😍. A nejen to, může si zde potisknout tričko nebo vytočit na kruhu misku. Centrum také pořádá skupinové workshopy a zážitkové pobyty, teambuildingy nebo exkurze dílen 👍.
Slavonice bránou České kanady
Slavonice jsou bránou do přírodního parku Česká Kanada 🌲🌳. Najdete tu hluboké lesy se zajímavými skalními útvary, nespočet rybníků, původní louky. Zdejší fauna a flóra se vyznačují bohatou rozmanitostí druhů.


Nedaleko se nachází nádherný hrad Landštejn 🏰 nebo krásný kostel Nejsvětější Trojice ⛪ ve vesničce Klášter – tyto památky jsme již také navštívili 😍. Nesmíme opomenout ani úžasné Hamerské skály 🪨.
Po Graselově stezce dojdeme k Muzeu 20. století, ke kostelu sv. Jana Křtitele, kostelu Božího Těla a sv. Ducha a pokud z ní poté uhneme, přijdeme k Muzeu samorostů, k Minizoo Bejčkův mlýn a k Pevnostnímu areálu Slavonice.
Muzeum samorostů
Muzeum samorostů je unikát, který nemá zatím u nás a asi ani ve světě obdoby. Na okraji města se nachází kuriózní sbírka samorostů, kterou vlastníma rukama a s pomocí přírody vybudoval za čtyřicet let pan Karel Tůma.
Vedle hájovny najdete venkovní expozici, ale úžasná je především ta vnitřní, ve které najdeme i skvosty, které se objevily v několika filmech. Namátkou můžeme zmínit „Prsa, která mají sto let stejný tvar“ z filmu Cesta z města nebo legendární samorost, který prohodil pan Kodet ve filmu Pelíšky 👍.
Pevnostní areál Slavonice
Muzeum pohraničních bunkrů se nachází kousek u Slavonic. Areál tvoří části obranné pevnostní linie, tvořené systémem pozorovacích a palebných průseků, protipěchotními a protitankovými překážkami a 11 rekonstruovanými bunkry vz. 37.
Přístupné jsou dva plně vybavené a vyzbrojené bunkry, každý z jiného období (1938 a 1963). Bunkry si můžete projít po Naučné stezce československého opevnění. Více informací naleznete na stránkách, včetně toho, kdy se konají nejrůznější akce.