Na další jihočeský víkend vás pozveme do Prachatic 😍. Prachatice lákají na nádherné historické centrum s úžasnými měšťanskými domy a hradbami, nejstarší stavbu ve městě – kostel sv. Petra a Pavla a v neposlední řadě i na zvířecí obůrku a Areál lesních her 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Prachatice – historie

Prachatice jsou okresní město vzdálené asi 35 km západně od Českých Budějovic 🏘️. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel. Město se nachází v nadmořské výšce 565 metrů v kotlině, kterou protéká Živný potok 🌊. Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací a v roce 2002 dostalo ocenění Historické město roku 👍.

Prachatice vznikly jako trhová osada v 11. století. Značný rozkvět města přišel po roce 1381, kdy král Václav IV. 👑 dal Prachaticím právo skladování a prodeje soli dovážené z Pasova po tzv. Zlaté stezce 🧂🪙.

Krásné historické centrum

Do centra města se vstupuje mohutnou Dolní branou pocházející z 16. století. Nazývá se též Písecká a byla součástí někdejšího středověkého opevnění města.

Domy 🏠 v centru se vyznačují mimořádně pestrou sgrafitovou výzdobou, jejíž součástí jsou mimo obvyklých psaníček i figurální a ornamentální motivy. Na Velkém náměstí se můžete pokochat pohledem na Novou radnici, Starou radnici, Národní dům, muzeum 🏛️, Městské divadlo 🎭 nebo kašnu ⛲.

Za vnitřní branou se prostírá městský park zvaný Parkán 🌳. Ten se nalézá mezi původní hradební zdí, obklopující jádro města a vnějším renesančním pásem hradeb. Bašta zvaná Helvít je nejzachovalejší z někdejších sedmi obranných věží. Historické jádro Prachatic si dodnes uchovalo svou renesanční podobu právě díky prstenci dvojitých městských hradeb.

Kostel sv. Jakuba Většího

Dominantou Prachatic je už přes půl tisíciletí mohutná stavba pozdně gotického děkanského kostela sv. Jakuba Většího ⛪, patrona obchodníků a kupců. Kostel s 53 m vysokou věží je zdaleka viditelný a byl dokončen po téměř dvě stě let trvající výstavbě roku 1500.

Věž kostela je přístupná návštěvníkům a výstup na ni při pěkném počasí vřele doporučujeme 😉. Po zdolání 157 schodů se ocitnete na ochozu ve výšce 40 m, odkud je nádherný výhled na celé historické jádro Prachatic i na okolní krajinu 🌲🌳.

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla ⛪ nad Starými Prachaticemi byl založen v první polovině 16. století. Jednolodní kostel má románský původ – části zdiva pochází pravděpodobně již z 12. století a jedná se tak o nejstarší stavbu ve městě.

Za prohlédnutí stojí i malby uvnitř kostela. V kobce pod věží stojí za povšimnutí červenou hlinkou vyvedené nápisy na zdi – pocházejí ze 16. a 17. století a jsou „dílem“ žáků prachatické školy. Na konci ulice Zlatá stezka stojí poutní kaple ⛪ zasvěcená Panně Marii Loretánské. Postavena byla v letech 1862–1864.

Areál lesních her, Libín

V oploceném areálu u Fefrovských rybníčků je k vidění černá zvěř 🐗, daňci, jeleni 🦌 a mufloni. Areál se nachází nedaleko Prachatic a je možné dojít k němu pěšky po žluté turistické trase 🟨 a NS Zlatá stezka vedoucí po bývalé tankovce.

V lese nedaleko Lázní Sv. Markéty se můžete projít areálem lesních her, kde najdete několik zastavení, která jsou inspirována životem lesních zvířat 👍.

Na vrcholu Libína je 27 metrů vysoká kamenná rozhledna válcovitého tvaru, horská chata a telekomunikační věž. Na jejím vzniku mělo zásluhu převážně německé obyvatelstvo Prachaticka sdružené v Šumavském klubu turistů. 🚶‍♀️🌲

Prachatice, Libín a okolí města stojí za návštěvu! Jsou to krásná místa. 👍😊

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.