Navštivte nádherný mlýn Hoslovice, který je považován za nejstarší zachovalý vodní mlýn na území České republiky 😉. Natáčely se zde tři pohádky, které si při návštěvě malebného mlýna jistě vybavíte. Další tip na jihočeský víkend nedaleko Strakonic 👍

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Hoslovice

Obec Hoslovice leží v předhůří Šumavy 🌲🌲 (si 17 km od Strakonic) v nadmořské výšce kolem 700 metrů. První písemná zmínka o obci pochází už z roku 1352 ✍️. V minulosti patřila k němčickému panství (sousední obec Němčice) a od 18.století k panství Kraselov-Němčice 🏘️.

Do dnešní doby se ve vesnici zachovalo plno krásných stavení 🏠. Při návštěvě obce jistě nevynechejte ani místní rozhlednu 🗼, ze které je krásný výhled do širého okolí 😉.

Vodní mlýn Hoslovice

Parkoviště 🅿️ se nachází na začátku obce (cesta vedoucí k mlýnu je průjezdná pouze pro zásobovaní a invalidy). Po příjemné kilometrové procházce 🚶🚶‍♀️ malebnou vesničkou 🏡 dojdete k areálu vodního mlýna. Vstupné (rodinné vychází na 80 Kč) zaplatíte v nové budově 🏠 informačního a kulturního centra s technickým zázemím. Zde se nachází expozice Ze života šumavského Podlesí 🌲, toalety 🚻 a v letní sezóně i občerstvení 🍴.

Historický areál tvoří tři stavby – mlýn s obytnou částí 🏡, chlévy s kolnou a stodola. Patří k němu také rybníček 🌊 s náhonem, sad a louky 🌳. První zmínka o hoslovickém mlýnu pochází již z roku 1352 ✍️. Posledním rodem vlastnící mlýn byl rod Harantů, který koupil mlýn v roce 1829. V lednu 2004 zemřel poslední majitel Karel Harant.

Jihočeský kraj předalo majetek do správy strakonického Muzea středního Pootaví. Od roku 2005 do prosince 2007 probíhala náročná rekonstrukce ⚒️ a mlýn byl zpřístupněn veřejnosti od dubna 2008. Od června 2008 je areál národní kulturní památkou 🏛️.

Podle odborníků jde o jedinečný dochovaný mlýn v Česku se zachovalým způsobem hospodaření a technologie mletí, která byla ve většině mlýnů nahrazována modernějšími již od poloviny 19. století.

Návštěva mlýna přináší návštěvníkům autentický obraz života ve mlýně a přenese vás do dob dávno minulých. V budově mlýna si můžete prohlédnout dochované funkční mlecí zařízení, sýpku, roubenou světnici 🛏️ a obytnou světnici s pecí 🍞 a kachlovým sporákem. V stodole jsou k vidění nejrůznější druhy zemědělského náčiní 🪚 a ve chlívku na vás vykoukne koza 🐐 a podívat se můžete i na králíky 🐰.

Celkovou atmosféru pak dokreslují pravidelné akce s programem pro děti, pouštěním mlýnského kola, ukázkami starých řemeslných technik spojených s ochutnávkou tradičních pokrmů a čerstvě upečeného chleba.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.

Označeno v:

, ,