V tomto díle jsme navštívili lesní komplex Svákov u Soběslavi v okrese Tábor 👍. Rozhledna Svákov se nachází na konci příjemné kilometrové cesty. Po trase můžete obdivovat křížovou cestu, kapli Panny Marie Bolestné, dvě studánky a raně středověké až dokonce pravěké hradiště 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Křížová cesta a kaple Panny Marie Bolestné

U kempu u řeky Lužnice 🌊 můžete zaparkovat 🅿️. K tomuto parkovišti dojedete autem 🚗 po cestě kolem řeky nebo od silnice ze Soběslavi do Nedvědic (u této odbočky je také parkoviště). Hned u kempu se nachází studánka a informační tabule 😉.

U kříže zde začíná křížová cesta ✝️ s krásnými kamennými zastaveními, která vás kolem potoka zavede ke kapli Panny Marie Bolestné ⛪ z 19. století. Cesta je to příjemná. U kaple se nachází další léčivá studánka 🌀, která podle různých pověstí vyléčila řadu místních lidí. Po trase si můžete odpočinout na některé z mnoha laviček 👍.

Roku 1865 byl položen základní kámen stavby nové kaple Panny Marie Bolestné. Stavba trvala dva roky a již roku 1867 byla nová kaple vysvěcena. V roce 1939 byla kaple opravena a byl zde umístěn nový oltář od Břetislava Kafky.

Svákovské hradiště

Na vrcholu se nachází raně středověké a snad i pravěké hradiště Svákov 😉. Nejstarší doby osídlení vrchu Svákov pocházejí z doby bronzové, později zde Keltové a Slované vybudovali hradiště s mohutnými obrannými valy, které jsou dodnes patrné 👍.

Areál hradiště (necelé 4 hektary) je chráněn jako kulturní památka. Hradiště se nachází v nadmořské výšce 450 metrů na ostrožně, jejíž převýšení nad řekou Lužnicí je asi 40 metrů.

Rozhledna Svákov

Po žluté značce 🟨 dojdete až k rozhledně – celkem trasa měří 1 km 🚶‍♀️🚶. Konstrukce rozhledny je celodřevěná o celkové výšce 13,5 m. Umístění rozhledny využívá velikého převýšení stráně nad řekou Lužnicí a rozhledna tak poskytuje výborný polokruhovitý výhled východním směrem na město Soběslav, okolní vesnice, hrad Choustník atd.

Rozhledna je přístupná celoročně a zdarma. Turisté si mohou v Infocentru města Soběslavi koupit turistickou známku, vizitku i sběratelskou kartu rozhledny. Tenhle pohodový výlet krásnou přírodou a na závěr úžasným výhledem stojí za to 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.