Tento tip na výlet je zejména pro milovníky stísněných prostorů 😀. Během aprílového počasí jsme zavítali do obce Úsilné nedaleko Českých Budějovic, kde se nachází Eliášova dědičná štola 😍. Prochází tudy také naučná stezka Člověk a krajina vedoucí z Nemanic do Rudolfova 😉
Videoreportáž
Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!
Úsilné
Úsilné je obec ležící zhruba 5 km od centra Českých Budějovic 🏡. První písemná zmínka ✍️ o vsi pochází z roku 1333. Po staletí se ves nazývala Oselno 🐎 (Voselno, Oselné), úřední změna názvu do nynější podoby byla schválena v roce 1924.
Na návsi stojí krásná kaple sv. Václava ⛪. Opodál můžete obdivovat bronzovou kašnu ⛲ s oslem a dvěma bizarními tvory, z nichž prýští lahodná minerální voda 💦 z Eliášovy štoly 👍. V obci je možné vidět i několik staveb 🏠 ve stylu jihočeského selského baroka 🤩. Zajímavé jsou především štíty s velkými volutami: nejpozoruhodnější je statek čp. 1 „U Sukdolů“, údajně s největšími volutami v kraji, a čp. 9 „U Prokšů“.
Eliášova štola
Velkou atrakcí úsilného je Eliášova dědičná štola ⛏️. Od roku 2009 je z původní přes tři kilometry dlouhé štoly přístupný 350 metrů dlouhý úsek mezi Úsilným a vodárenskou šachtou 👍. Štola se otevírá pro veřejnost po telefonické domluvě na čísle 776 156 888 📞. Trasa se dá projít suchou nohou 🚶♀️🚶♂️. Průvodce poskytuje helmu, nepromokavý plášť a baterku 🔦.
Do štoly vede nový vstup, protože původní se nachází na soukromém pozemku. Prohlídková trasa štoly odtud pokračuje asi pět metrů pod povrch, kde pak vede po kovových chodníčcích a nízké stropy návštěvníky často nutí se výrazně sklonit. Strop štoly místy zdobí krápníková brčka a sintrové polevy. Konec úseku se nachází asi patnáct metrů pod povrchem, odkud se po schodech musí vystoupat rotundou vzhůru.
Štola byla navržena po zatopení hlavních rudolfovských dolů v roce 1570. Sloužila k odvodňování dolů v Rudolfovském rudním revíru. S ražením štoly bylo započato na den svatého Eliáše 20. července 1574. Název dědičná štola vychází z jáchymovského řádu, podle nějž získala štola tzv. právo dědičné.
Roku 1932 byla štola upravena jako zdroj pitné vody pro českobudějovický vodovod 🚰. Po dokončení vodárenské nádrže Římov (1978) přestala být štola k zásobování vodou využívána. Od 3. května 1958 je rudný důl Dědičná štola sv. Eliáše kulturní nemovitou památkou 👍. Štolu doporučujeme navštívit, je to velký zážitek 😍.
Naučná stezka Člověk a krajina
Vyrazit můžete i na příjemnou procházku po naučné stezce Člověk a krajina. Na ní se seznámíte se zásahy lidí do krajiny Českobudějovicka v době minulé i současné a jejich vlivem na její podobu.


Stezka je dlouhá 6 km, má 13 zastavení/informačních tabulí a vede z Nemanic do Rudolfova a zabere vám přibližně 4 hodiny. Zpět se můžete vydat stejnou trasou nebo autobusem.