V tomto díle Jihočeských víkendů jsme navštívili zříceninu hradu Hus 👍. Ta se nachází v okrese Prachatice nedaleko Křišťanovic. Stojí na úzké skalní ostrožně a obtéká ji řeka Blanice 😊. Jedná se o krásnou a nenáročnou procházku 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Hrad Hus

Zřícenina hradu Hus se nachází na Prachaticku asi 1,5 km od Křišťanovic 🏡. Zde můžete zaparkovat 🅿. Příjemnou cestou 🚶‍♀️🚶‍♂️ se dostaneme na hráz Křišťanovického rybníkanejvýše položeného rybníka v České republice 👍.

Zde se napojíte na modře značenou turistickou trasu 🟦 vedoucí z Libínského Sedla do Volar.

Všimnout si můžete kempu – rybník je oblíbeným koupalištěm, protože jde o rašelinný rybník s nádhernou vodou 😉.

Po pár set metrech potkáváme studánku. Ta byla obnovena v roce 2009 a dostala název „Kouzelná studánka„. Voda v ní je opravdu lahodná.

Příjmnou lesní cestou se dostaneme až k samotné zřícenině. Jen pár metrů před rozcestníkem se cestička zúží a jehličí vystřídají kameny a kořeny. Zřícenina hradu Hus 🏰 stojí v nadmořské výšce 730 m n.m. na úzké skalní ostrožně, kterou obtéká řeka Blanice 🌊. Na tu je mimochodem nádherný výhled 😍.

V roce 1341 povolil král Jan Lucemburský 🤴 v místě zvaném Na husi postavit hrad k ochraně nově zakládaných vesnic v okolí Záblatí, Zlaté stezky a zdejších rýžovišť zlata. Ovšem hrad stál jen sto let. Po obléhání byl vypálen a zbořen 😏.

Z poměrně rozsáhlého hradu se dochovaly jen zbytky hradeb, vysoká zeď paláce a úzká trhlina, ústící do sklepů. Přesto je toho k vidění hodně a místo má své kouzlo 😍.

Když sestoupíte až k řece, můžete spatřit dravost řeky. Poté, co překonáte most, dostanete se po pár set metrech k důlnímu dílu Cudrovice. Je možné částečně nahlédnout do štol a do trhliny mezi spodní a horní štolou 😉.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.