V dalším díle Jihočeských víkendů jsme se vydali na zříceninu hradu Velešín 🤩. Hrad Velešín patří mezi nejstarší královské kamenné hrady v Čechách 👍. Jeho zbytky se nacházejí na úzkém skalním hřebenu, který obklopuje vodní nádrž Římov 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Pohodová procházka z obce Sedlce

Zřícenina hradu Velešín 🏰 se nachází asi 1,5 km od vesnice Sedlce 🏡 v okrese České Budějovice. V obci je možné zaparkovat 🅿 u hospody U rybníka 🍻🍴.

Nejbližší vlaková zastávka 🚂 je ve Velešíně. Odtud je také možné dojít po značené stezce až na hrad. V blízkosti prochází cyklostezka č. 1018 🚴‍♂️.

Krásnou procházkou 🚶‍♀️🚶‍♂️ po modré značce přijdete ke zbytkům hradu, které se schovávají na úzkém skalním hřebenu nad vodní nádrží Římov 🌊. Přesto, že je hrad v 1. ochranném pásmu vodního zdroje ❗, je na něj přístup povolen.

Hrad Velešín

Hrad Velešín patří mezi nejstarší královské kamenné hrady v Čechách 👍. Nachází se v nadmořské výšce 485 m a původně byl ze tří stran obtékán řekou Malší 🌊. Poprvé je zmiňován v listině z roku 1266.

Založen byl v první třetině 13. století jako královský hrad – pravděpodobně Přemyslem Otakarem I. 🤴 nebo Václavem I. 🤴🏻.

Do dnešní doby se dochovaly pouze zbytky opevnění a fragmenty půlválcové bašty a mohutné válcové věže.

Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka 🏰. Také byl zařazen mezi zastavení na česko-rakouské stezce po hradech a zámcích, nazvané Zemská cesta 👍.

Hrad Velešín je klidné místo k rozjímání. Nachází se zde plno skalních výrůstků. Krásně je vidět na Římovskou přehradu a také na město Velešín.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 7

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.