V dalším díle Jihočeských víkendů vás pozveme na další zimní výlet 😉 Navštívili jsme skalní útvar Čertovo břemeno, pohádkovou vesničku Ounuz a starou Českou poštovnu ze Sněžky na vrcholu Monínce 👍

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Alenina Lhota, Golf Čertovo břemeno

Zaparkovali 🅿 jsme v Alenině Lhotě u golfového hřiště 🏌️‍♂️. Zdejší golfový resort je oblíbený pro krásnou přírodu a architekturu hřiště 😍.

Malebná vesnička 🏡 dostala jméno po milé a laskavé paní Aleně 👩, která zde žila se krutým a vzteklým svým mužem 👨‍🦰. Ona však jeho hříchy často napravovala 😊.

Cunkov – bizoní farma, chov huculských koní

Po silnici se vydáváme 🚶‍♀️🚶‍♂️ směrem k Cunkovu 🏡. Po levé straně budete se nachází bizoní farma 🐂. Je zde i penzion 🛌 a restaurace 🍴, která láká především v létě cyklisty 🚴‍♂️ k příjemnému odpočinku. Pokud se na výlet vydáte stejně jako my v zimě ❄️, potkáte plno běžkařů 🎿. Zde je pro ně ráj. Stopy protažené rolbou, parkoviště, občerstvení, a hlavně nádherná příroda 🤩.

Pokračujme dále po silnici k rozcestí u Cunkova. Doleva pokračuje cesta dále po žluté turistické značce 🟨. Než se po ní ale vydáme, nahlédneme do jedné z nejsevernějších vesniček Jihočeského kraje. Nacházíme tady kapličku s šestibokou dřevěnou zvoničkou a několik dochovaných lidových stavení a křížů. Cunkov je také známý místní farmou a chovem huculských koní 🐎.

Skalní útvar Čertovo břemeno

Během stoupání k osadě Ounuz se zastavujeme u našeho hlavního cíle, podle kterého je pojmenovaný celý zdejší mikroregion a nedaleké golfové hřiště. Známý skalní útvar Čertovo břemeno je opravdovou dominantou a stojí za to jej vidět 😍.

K místu se váží hned dvě pověsti:

Podle první z nich letěl čert s těžkým břemenem a potřeboval si odpočinout. Zastavil se na této skále, a jak byl společně s břemenem těžký, obtiskl do skály své kopyto.

Druhá pověst vypráví o spojitosti skály s kostelem v nedalekém Nadějkově. Čert chtěl balvanem stavbu kostela zničit, ale u Cunkova zjistil, že už je pozdě a že byl kostel vysvěcen. Tak vzteky mrskl kamenem k zemi.

Pohádková vesnička Ounuz

Vracíme se na silnici a pokračujeme vzhůru. Po pár metrech přicházíme k ohradě krásných ovcí – Maďarských Racek 🐏. Osada Ounuz nás doslova vrací v čase. Malebné roubenky, dřevěné stavby 🏡 s doškovými střechami a kamenná zvonička. A ten klid!

Natáčely se zde hned dvě pohádky: Pyšná princezna 👸 a Honza málem králem 🤴. Jméno Ounuz údajně vychází ze slova nouze. Život ve vesničce na horském hřbetu, kde jsou kolem jen kamenitá pole, totiž nebyl snadný a lidé se spíše stěhovali pryč, než aby zde zůstávali. Možná proto se zdejší domy zachovaly a osada byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou 👍.

Monínec – Stará poštovna ze Sněžky, skiareál

Z Ounuze už je to jen kousek na na vrchol Monínce, kde stojí stará Česká poštovna 📫. Dostaneme se tam lesní cestou 🌲🌲, která končí přímo na vrcholu lyžařské sjezdovky ⛷ – oblíbený skiareál Monínec.

Právě sem byla v roce 2019 přestěhována nejstarší česká poštovna z nedaleké Javorové skály, kde byla předchozích 10 let. Úplně původně ale stála na Sněžce, a to od 19. století. Bohužel musela ustoupit modernější budově.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 4

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.