V dalším díle Jihočeských víkendů vás pozveme k návštěvě nejjižnějšího bodu České republiky, kam lze vyrazit z nejjižnějšího města ČR – z Vyššího Brodu 😉 Kousek za hranicemi s Rakouskem je navíc možné si prohlédnout pomník, naučnou stezku a opevnění Švédské šance 👍

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Nejjižnější bod České republiky

Nejjižnější bod ČR se nachází na území zaniklé obce Radvanov 🏘️, na česko-rakouské státní hranici, v přírodním parku Vyšebrodsko 🏞️, na Mlýnském potoce 🌊.

Pěšky 🚶‍♀️🚶, ale i na kole 🚴, se můžete vydat např. z nejjižnějšího města ČRVyššího Brodu. Zde můžete zaparkovat 🅿️🚗 nebo sem přijet autobusem 🚌, či vlakem 🚂. Jedná se o výlet střední náročnosti, který vás provede krásnou šumavskou přírodou 🌲🌲 a zavede do míst, kde stály osady, jež padly za oběť hraničnímu pásmu v 50. a 60. letech minulého století. Trasa po žluté značce 🟨 je dlouhá cca 10 km.

Nejjižnější bod ČR 📌 najdete asi 300 metrů od oficiálního turistického přechodu státní hranice Radvanov/Rading. Místo (703 m n. m.) je označeno vysokým žulovým kamenem 🪨 s pamětní deskou, informační tabulí, hraničním kamenem a schránkou s razítkem 👍. Najdete zde také upravené odpočinkové místo se stříškou a lavičku 🪑.

Souřadnice: 48°33′06.50931″ s. š., 14°19′59.64175″ v. d.

Švédské šance

Těsně za hraničním potokem (v Rakousku, kam lze také dojet autem a zaparkovat) se nachází palisádová hradba, tzv. Švédské šance. Připomíná historickou událost z roku 1642, tedy v době 30leté války ⚔️.

Tehdy dorazili na jih Čech Švédové, aby loupili a drancovali. Za oběť jim padl i Vyšší Brod. Rakušané se rozhodli bránit vstup na své území právě šancemi. Tím definitivně zastavili postup Švédů dále na jih. Nacházejí se zde i dvě dřevěná děla 💣, naučná stezka a pamětní kámen.

Zdroj: nejjiznejsi.cz

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.

Označeno v:

, ,