Obec Kadov 🏡 se nachází na Blatensku v okrese Strakonice. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352 ✍️. Nachází se zde mnoho pamětihodností: tvrz 🏚️, kostel sv. Václava ⛪ a kaple Nalezení sv. Kříže s hrobkou rodiny Linckerů 😉. Na krásnou procházku láká naučná stezka Okolím viklanu 🚶‍♀️🚶, na které můžete obdivovat 30tunový Kadovský viklan 🪨, obětní kámen a malý a velký Čertův náramek 👍.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Kadov

Kadov je malá vesnice 🏘️ na okraji Jihočeského kraje. Bohatou historii obce dokládají dochované památky 👍. Kromě historických objektů můžeme na kadovské návsi najít pomník padlým vojínům 🪖. Od nepaměti stál v Kadově farní chrám sv. Václava ⛪ tvořený čtyřhranným presbyteriem a podélnou lodí.

Na jeho místě postavili barokní kostel sv. Václava ⛪, který slavnostně vysvětili 29. září 1765. Faru můžeme nají severozápadně od kostela za budovou školy 🏫. Farní budovu vystavěli v roce 1758.

Kadovská tvrz

Na návsi se dále nachází stará tvrz 🏚️. Původně se jednalo o dřevěné vladycké sídlo obehnané příkopem. Prvním vladykou byl Racek ze Žihobec, který byl patronem kostela. Bývalou tvrz na počátku dvacátého století přebudovali na sýpku 🌾.

V západní křídle se dochovaly oba renesanční štíty s arkýřem a tři veliké sklepy 👍. Ke tvrzi také patřila zahrada 🌳, která proslula vzácnými druhy květin 🌼 a stromů 🌳. Příkopy byly osázeny vzácným druhem lip s listy podobným kněžským kvadrátkům.

Kaple s hraběcí hrobkou a hřbitov

Dále za návsí po žluté značce dojdeme ke kapli Nalezení sv. Kříže ⛪. Jednoduchá gotická stavba s půdorysem ve tvaru kříže ✝️ dokončena a vysvěcena roku 1863.

Okolo kaple byly vysázeny lípy 🌳🌳. Najdeme zde také hřbitov 🪦, používaný už od roku 1680. V roce 1887 na hřbitově postavili úmrlčí komoru – márnici.

Naučná stezka Okolím viklanu

Kadovské okolí je velmi bohaté na četné žulové kameny 🪨, které zvláště v dnešní době hojně vyhledávají návštěvníci 👍. K nejpopulárnějším a nejvyhledávanějším patří Kadovský viklan. Ten najdete v malém lesíku naproti Obecnímu úřadu v Kadově 😉.

Jedná se o velký žulový kámen, který svým těžištěm balancuje na skále. S tímto kamenem se dalo velmi snadno pohybovat. Vznik kamene se vysvětluje postupným zvětráváním horniny. Jeho výška je 1,5 m, hmotnost se pohybuje okolo 30 tun a obvod měří 11 metrů 😮. Viklan byl prohlášen za chráněný přírodní výtvor.

Naučná stezka Okolím Kadovského viklanu 🚶‍♀️🚶 začíná u hydrobiologické stanice Velký Pálenec a vede přes Vrbno, Kadov až ke skupině balvanů Velký čertův náramek. Na 7kilometrové trase vás čeká 13 zastavení 😉.

Čertovy náramky

Na naučné stezce za Kadovem lze v lese vidět Malý čertův náramek. Tvoří jej několik kamenů nakupených do výšky několika metrů 👍.

Na západ od cesty se nachází další veliký žulový kámen, který má na svém povrchu miskovité otvory. Kámen je vysoký zhruba 2 m a nejspíše se jedná o obětní kámen.

Velký čertův náramek se nachází nalevo od cesty na konci stezky. Leží na nejvyšším bodě vršku, odkud byl dříve krásný pohled do krajiny, hlavně směrem na Šumavu. Dnes je pohled zakrytý vysokými stromy. Tento kamenný útvar už se nachází v Plzeňském kraji 😁.

Zdroj: kadov.net

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.