Hojná Voda je vesnice 🏡 v Novohradských horách 🌳🌲, část obce Horní Stropnice. V obci se nachází třítunový zvon setkávání 🔔, studánka a kaplička sv. Anny a zvonice z poloviny 16. století ⛪. Najdeme zde i tři parkoviště 🅿 a nástup do Bílé stopy pro běžkaře 🎿. Vesnice leží na úpatí kopce Kraví hora ⛰️. Během kilometrové cesty 🚶♀️🚶♂️ na její vrchol budete míjet žulové skály a kamenná moře 🤩. Nejvíce zaujme 10 m vysoký útvar připomínající hlavu Napoleona 👨. Na vrcholu na vás čeká odměna v podobě 37 metrů vysoké rozhledny 🗼, která je celoročně bezplatně přístupná a ze které jé krásný výhled na širé okolí 😉
Videoreportáž
Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!
Hojná Voda
Náš výlet začínáme v Hojné Vodě na Novohradsku 🌲🌳. Je to vesnice 🏡 v Novohradských horách, část obce Horní Stropnice. Katastrální území leží v přírodním parku Novohradské hory a na území ptačí oblasti 👍. Nachází se zde mnoho přírodních zajímavostí, například kamenných útvarů. Název vsi pochází od významu hojivá voda 💦.
Mezi pamětihodnosti obce patří věž zvonice z poloviny 16. stol a je tak nejstarší stavbou v obci 🤩. Na návsi u parkoviště 🅿 se nachází socha svatého Jana Nepomuckého, kašna ⛲ a zvon setkávání. 3 tuny vážící zvon 🔔 od zvonaře Rudolfa Pernera z Pasova je umístěn v moderní zvonici z mrákotínské žuly.
Kaplička sv. Anny blízko bývalého hojnovodského kostela sv. Anny ⛪ se nachází mezi stromy 🌳🌳 v zatáčce. Pod kapličkou je studánka sv. Anny 🌀. Voda pramení ve dřevěné studnici, která se otevírá jako kotec 👍.
Nedaleko Hojné Vody na svahu hory Vysoká se rozprostírá prales Hojná Voda. Jedná se o jednu z nejstarších přírodních rezervací ve střední Evropě, která je vedená i na seznamu UNESCO. V některém z příštích dílů určitě tento prales navštívíme, včetně naučné stezky Hojná Voda.
Kraví hora
Pod Kraví horou ⛰️ je parkoviště 🅿, kde se dá bezplatně zaparkovat 🚗. V obci jsou celkem 3 velké parkoviště, za což velice chválíme 👍. U parkoviště je přístřešek, informační tabule a nástup do bílé stopy pro běžkaře ❄️.
Od parkoviště (823 m n.m.) se dá vydat po krásné kilometrové trase po zelené 🟩. Cesta vám zabere 🚶♀️🚶♂️ něco málo přes půl hodiny.
Cestou budete míjet žulové skalní útvary, skalní hrady, skály a kamenná moře 🤩. Nejvíce zaujme 10 m vysoký skalní útvar ⛰️, který připomíná hlavu Napoleona.
Na kopec se lze vydat i po červené 🟥, což je sice delší, za to ale příjemnější cesta vhodná i pro kočárky 👍. Les Kraví hory je opravdu nádherný 🤩 a to v každém ročním období 🌞🌷🍂❄️.
Rozhledna je celoročně přístupná
Na vrcholu (953 m n.m.) na vás čeká odměna v podobě 37 metrů vysoké rozhledny 🗼, která je bezplatně a celoročně přístupná 👍. Pod rozhlednou je kryté turistické odpočívadlo, takže svačinu 🥪 si vezměte s sebou 😉.
Z plošiny ve výšce cca 24 m nabízí rozhledna kruhový výhled na okolní vrcholy Novohradských hor 🌳🌲 jak na české, tak rakouské straně, Budějovickou a Třeboňskou pánev, Slepičí hory, Kleť v Blanském lese, část Šumavy 🌲🌲 i dále do vnitrozemí. Možno je spatřit i Alpy ⛰️⛰️, ovšem pouze za dobré viditelnosti.
Rozhledna byla vojenskou hláskou v dobách minulých a součástí obrany naší západní hranice. Úprava stavby pro civilní účely spočívala ve výměně železného žebříku za točité schodiště a v přidání čtyř šikmých podpěr pro zvýšení stability věže.
Nejlépe se kráčí nahoru do kopce, když je skoro po kolena sněhu – už nevím, který rok to přesně bylo, ale bylo to krásné! A pak na rozhlednu…Jitka
Jako děcka jsme na Hojnou Vodu jezdili k tetě která tam bydlela.Do lesa na Kraví horu jsme chodili skoro denně.Lezli po kamenech a sbírali šišky na topení.Jako větší jsme pozorovali stavbu rozhledny,kdy nás procházející pohraničníci vyháněli,než si na nás zvykli,že patříme často k obyvatelům obce.Strýc dělal střelmistra u lesní správy a často nás bral do lesa ke hranicím na Vysokou.Tajemné byly výpravy do domů po odsunu německých obyvatel.Co tam se nacházelo.To bylo naše mládí,které už bohužel odešlo.Stále se ale do míst vracíme.
Jen malé upřesnění. Rozhledna byla stavěna jako vojenská hláska. Ostrého provozu se nedočkala. Byla doba po převratu. V době stavby jsem na nehlídanou rozhlednu v pozdních odpoledních hodinách několikrát vylezl.
Buďme za rozhlednu armádě vděční. V dnešní době už by stavbu asi nikdo nepovolil.