Hojná Voda je vesnice 🏡 v Novohradských horách 🌳🌲, část obce Horní Stropnice. V obci se nachází třítunový zvon setkávání 🔔, studánka a kaplička sv. Anny a zvonice z poloviny 16. století ⛪. Najdeme zde i tři parkoviště 🅿 a nástup do Bílé stopy pro běžkaře 🎿. Vesnice leží na úpatí kopce Kraví hora ⛰️. Během kilometrové cesty 🚶‍♀️🚶‍♂️ na její vrchol budete míjet žulové skály a kamenná moře 🤩. Nejvíce zaujme 10 m vysoký útvar připomínající hlavu Napoleona 👨. Na vrcholu na vás čeká odměna v podobě 37 metrů vysoké rozhledny 🗼, která je celoročně bezplatně přístupná a ze které jé krásný výhled na širé okolí 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Hojná Voda

Náš výlet začínáme v Hojné Vodě na Novohradsku 🌲🌳. Je to vesnice 🏡 v Novohradských horách, část obce Horní Stropnice. Katastrální území leží v přírodním parku Novohradské hory a na území ptačí oblasti 👍. Nachází se zde mnoho přírodních zajímavostí, například kamenných útvarů. Název vsi pochází od významu hojivá voda 💦.

Mezi pamětihodnosti obce patří věž zvonice z poloviny 16. stol a je tak nejstarší stavbou v obci 🤩. Na návsi u parkoviště 🅿 se nachází socha svatého Jana Nepomuckého, kašna ⛲ a zvon setkávání. 3 tuny vážící zvon 🔔 od zvonaře Rudolfa Pernera z Pasova je umístěn v moderní zvonici z mrákotínské žuly.

Kaplička sv. Anny blízko bývalého hojnovodského kostela sv. Anny ⛪ se nachází mezi stromy 🌳🌳 v zatáčce. Pod kapličkou je studánka sv. Anny 🌀. Voda pramení ve dřevěné studnici, která se otevírá jako kotec 👍.

Nedaleko Hojné Vody na svahu hory Vysoká se rozprostírá prales Hojná Voda. Jedná se o jednu z nejstarších přírodních rezervací ve střední Evropě, která je vedená i na seznamu UNESCO. V některém z příštích dílů určitě tento prales navštívíme, včetně naučné stezky Hojná Voda.

Kraví hora

Pod Kraví horou ⛰️ je parkoviště 🅿, kde se dá bezplatně zaparkovat 🚗. V obci jsou celkem 3 velké parkoviště, za což velice chválíme 👍. U parkoviště je přístřešek, informační tabule a nástup do bílé stopy pro běžkaře ❄️.

Od parkoviště (823 m n.m.) se dá vydat po krásné kilometrové trase po zelené 🟩. Cesta vám zabere 🚶‍♀️🚶‍♂️ něco málo přes půl hodiny.

Cestou budete míjet žulové skalní útvary, skalní hrady, skály a kamenná moře 🤩. Nejvíce zaujme 10 m vysoký skalní útvar ⛰️, který připomíná hlavu Napoleona.

Na kopec se lze vydat i po červené 🟥, což je sice delší, za to ale příjemnější cesta vhodná i pro kočárky 👍. Les Kraví hory je opravdu nádherný 🤩 a to v každém ročním období 🌞🌷🍂❄️.

Rozhledna je celoročně přístupná

Na vrcholu (953 m n.m.) na vás čeká odměna v podobě 37 metrů vysoké rozhledny 🗼, která je bezplatně a celoročně přístupná 👍. Pod rozhlednou je kryté turistické odpočívadlo, takže svačinu 🥪 si vezměte s sebou 😉.

Z plošiny ve výšce cca 24 m nabízí rozhledna kruhový výhled na okolní vrcholy Novohradských hor 🌳🌲 jak na české, tak rakouské straně, Budějovickou a Třeboňskou pánev, Slepičí hory, Kleť v Blanském lese, část Šumavy 🌲🌲 i dále do vnitrozemí. Možno je spatřit i Alpy ⛰️⛰️, ovšem pouze za dobré viditelnosti.

Rozhledna byla vojenskou hláskou v dobách minulých a součástí obrany naší západní hranice. Úprava stavby pro civilní účely spočívala ve výměně železného žebříku za točité schodiště a v přidání čtyř šikmých podpěr pro zvýšení stability věže.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 11

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.