Městys Čestice 🏡 se nachází v okresu Strakonice nedaleko Volyně a Strakonic 😉 K hlavním dominantám patří raně barokní zámek 🏰 s regionálním muzeem, zřícenina tvrze 🏠, románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele ⛪ a vrch Kalvárie 🌲🌳 s křížovou cestou a nádhernou svatyní Povýšení sv. Kříže 🏛️ s 12 dórskými sloupy a krásnou freskou, kterou maloval akademický malíř František Roman Dragoun 👍. Za Kalvárií se nachází poustevna ⛪ a na vedlejším kopci menší rozhledna 🗼. V neposlední řadě si můžete projít 🚶‍♀️🚶‍♂️ i naučnou Včelí stezku 🐝, která končí v překrásném Machově včelíně v Krušlově 😍

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Městys Čestice

Čestice (dříve Češtice, název je hojně používán dodnes) leží 6 km západně od Volyně 🏡 a necelých 13 km jihozápadně od Strakonic 🏰 v povodí potoka Peklov 🌊. Žije zde necelé tisícovka obyvatel. Nejstarší dochovaná zpráva o městysi pochází z roku 1243.

Již od 18. století stojí na návsi socha Sv. Jana Nepomuckého ⛲ a představuje sv. Jana v životní velikosti.

Z daleka je vidět věž románského kostela Stětí (též Umučení) Sv. Jana Křtitele ⛪ z počátku 13. století. Jedná se o jednu z nejcennější stavebních památek v obci. Hlavní oltář je dřevěný, barokní, práce řezbáře Jana Hammera z roku 1737. Kostel byl několikrát přestavován a upravován, uvnitř se nachází několik vzácných obrazů 🖼️ s křesťanskou tématikou.

Zámek Čestice

Ze zeleného stromoví zámeckého parku prosvětluje raně barokní zámek 🏰 ze 17. století. V současné době se v něm v jedné části nachází knihovna 📕, obecní a matriční úřad a v druhé části malé regionální muzeum s výstavní síní.

Přímo před zámkem pod korunami košatých lip 🌳🌳 hrabě Rey v letech 1815 – 1827 nechal postavit kamennou renesanční kašnu ⛲ z tesaných kvádrů, která patří mezi historické památky Čestic.

Zřícenina tvrze

Zámek stojí na místě bývalé tvrze 🏡, kterou nechal postavit rod Přechů kolem roku 1243. Roku 1520 byla po loupežné výpravě vypálena vojskem 🔥. Dalšími majiteli byli Hodějovští z Hodějova, roku 1622 Hýzrlové z Chodů.

Ti se rozhodli postavit pohodlnější zámek a tvrz byla později zbořena. Dnes se v zámeckém parku 🌳🌲 nacházejí pozůstatky dvou sklepů, do kterých mohou návštěvníci nahlédnout 😉.

Kalvárie – magické místo na zalesněném kopci

Na zalesněném návrší nad obcí stojí od roku 1821 soubor 6 staveb – Kalvárie. Vrch Kalvárie byl poutním místem ještě před výstavbou kaplí. Hlavní svatyně – Kaple povýšení Sv. Kříže 🏛️ je ve slohu vlašské renesance a její předsíň stojí na 12 dórských sloupech 🤩.

Svatyni a předsíň nechala zbudovat hraběnka Reyová jako dík za své uzdravení v roce 1820. Okolo svatyně stojí 4 menší výklenkové kaple Křížové cesty, které po přístupové cestě ve svahu doplňuje ještě Kaple Matky Boží.

Za Kalvárií stojí dřevěná, šindelem pokrytá chaloupku ⛪ s malou zvoničkou. Je to poustevna s pěkně zachovalou freskovou malbou starého poustevníka uvnitř. Byla postavena v r. 1821 pravděpodobně jako atrakce ke zvýšení zájmu o slavné čestické poutě.

Rozhledna a Včelí stezka

Nad městyse u místní vodárny se od roku 1999 tyčí telekomunikační věž 🗼 se sedmimetrovou plošinou. Tato malá rozhledna umožňuje částečný výhled na Šumavu 🌲🌲 – uvidíte například Javorník, ale hlavně na Čestice a okolí. Je celoročně volně přístupná.

Kousek od rozhledny začíná krásná naučná Včelí stezkou 🐝. Byla otevřena v roce 2020 a vaším průvodcem se stane malá včelka, která stezku popisuje.

Cesta je nenáročná 🚶‍♀️🚶‍♂️, měří zhruba 5km. Stezka prochází krásnou přírodou s výhledy do krajiny a končí překrásném Machově včelíně v Krušlově 😍. Na jaře se sem jistě vrátíme 😉

Zdroj: Čestice.cz

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.