Vodopády svatého Wolfganga 🌊 jsou jedním z nejkouzelnějších koutů Vyšebrodska i celého Lipenska 👍. Tyto kaskády tvoří říčka Menší Vltavice nedaleko vyšebrodského kláštera ⛪. Vodopády nesou jméno řezenského biskupa. Z Vyššího Brodu k nim vede naučná Opatská stezka dlouhá necelé 4 kilometry 😉. Jedná se o pohodovou cestu 🚶‍♂️🚶‍♀️ krásnou přírodou 🌳🌲. Vodopády jsou nejpůsobivější na přelomu zimy a jara, kdy teče hodně vody 💦, ale i v tomto podzimním 🍂 období to má své kouzlo 😍

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Opatská naučná stezka

Výlet začínáme ve Vyšším Brodě u cisterciáckého kláštera ⛪. Od nově zrekonstruované Rožmberské brány 😍 začínají dvě naučné stezky: Opatská cesta I a Opatská stezka II.

My se vydáváme 🚶‍♂️🚶‍♀️ tou první, která vede po žluté 🟨 turistické značce, její délka je cca 3 a půl kilometru a najdeme na ní několik informačních tabulí 👍.

První část cesty vede kolem uměle vybudovaného kanálu 🌊. Je to příjemná a pohodová procházka. Obzvlášť teď na podzim 🍂 hraje stezka nádhernými barvami 🍁.

Po pár set metrech se dostáváme k velkým balvanům ⛰️ a výrobkům kameníků z kamenické huti, která vznikla u kláštera.

Čtvrtým zastavením je zázračná studánka 💦, ke které vede odbočka a strmá cesta vzhůru. Tvar stezky opisuje osmičku a vrací se zpět ke klášteru. Dalšími zastaveními jsou původní násypka lomu a kamenný akvadukt.

Vodopády svatého Wolfganga

Hlavním cílem jsou ale Vodopády svatého Wolfganga. Ty jsou ukryté v lese 🌲🌳 a přístupné jsou pouze pěšky 🚶‍♂️. Pod menším spodním vodopádem si můžete užít příjemnou vyhlídku na dřevěné lávce 👍. Ono název vodopády můžete znít trochu nadneseně, jedná se spíše o kaskády menších vodopádků přes obrovské balvany.

Vodopády svatého Wolfganga

Hodně záleží na množství vody. Po 20 metrech následuje horní vodopád 🌊, který je složený ze dvou stupňů a několika ramen. K tomuto vodopádu vede žlutá značka, nikoliv však Opatská stezka, ta se za dřevěnou lávkou vrací zpět po druhém břehu Menší Vltavice.

V nejvyšší části vodopádů je kaskáda, která překonává výšku okolo tří metrů na přibližně osmi metrech délky 👍. Určitě doporučujeme se vydat i k těmto výše položeným vodopádům 😉.

(Kdo by si chtěl cestu ještě více protáhnout a nechtěl by se vracet zpět Opatskou stezkou, může pokračovat dále po žluté až k odbočce Pod Martínkovským vrchem, kde se napojí na zelenou značku směřující ke krásné kapli Maria Rast a dále po křížové cestě zpět do Vyššího Brodu.)

Místo u vodopádů je krásným místem k odpočinku a můžete zde také pozorovat například skorce vodního, ledňáčka, raka kamenáč či pstruhy 🐟. Voda je mírně kyselá a v létě se teplota ve vodopádech pohybuje v rozmezí 8 – 12° C, v zimě klesá až k bodu mrazu 🥶.

Svatý Wolfgang byl světec a biskup v Řezně (Regensburg), který žil v 10. století. Vynikal ctnostmi i tím, že moudře řídil diecézi. Sv. Wolfgang je patronem Bavorska, Řezna, pastýřů, sochařů, lodníků, dřevorubců, tesařů a nevinně zajatých a vězněných.

Zdroj: ivyssibrod.cz

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.