Dobrá Voda se nachází asi 5 km východně od Českých Budějovic 👍. Jedná se o vyhledávané poutní místo 🚶♀️🚶♂️ a někdejší lázeňskou 🛀 i hornickou oblast ⛏️, kde se těžilo stříbro i zlato. Dominantou obce je barokní poutní kostel ⛪ Panny Marie Bolestné z 18. století. Jedná se o nádhernou stavbu 🤩, která nabízí bohatě zdobené interiéry, pozdně barokní oltář a fresky s biblickými motivy 👍. Pokud budete chtít vidět 👀 kostel zevnitř, musíte přijít v době bohoslužby 🙏 nebo si domluvit návštěvu předem, jinak můžete do kostela nahlédnout pouze přes mříže 🙂. Okolo kostela vede křížová cesta 🚶♂️ s Božím hrobem. Pod kostelem pramení zázračná voda 💦, která pod povrchem teče ke studánce 🌀 u hlavní silnice.
Videoreportáž
Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!
Dobrá Voda u Českých Budějovic
Dobrá Voda u Českých Budějovic je obec 🏠 ležící v okrese České Budějovice při hranicích čtvrti Suché Vrbné. Žije zde přibližně 2 700 obyvatel, čímž je nejlidnatější obcí bez statusu města v okrese České Budějovice, dokonce dvě nejmenší města českobudějovického okresu, Nové Hrady a Rudolfov, převyšuje 👍. Obcí protéká Dobrovodský potok 🌊.
Rozvoj obce započal prvními pokusy dolování stříbra ⛏️ v polovině 16. století. Větší rozmach nastal při objevení zázračného pramenu 💦 na jehož místě byl v roce 1632 postaven kostelík ⛪. V roce 1678 obec zřídila menší lázně ⛲, které se následně rozšiřovaly a nakonec byly prodány do soukromého vlastnictví.
Na sklonku 60. let 18. století zde znovu ožilo dobývání stříbra a zlata ⛏️ . Těžba nikdy nebyla natolik výnosná, aby si mohla sama na sebe vydělat, proto se roku 1893 definitivně ukončila. Taktéž začalo upadat i lázeňství. Jedinou záchranou byly Českobudějovičtí měšťané, kteří na Dobré Vodě začali stavět vily 🏠. S počátkem roku 1952 byla Dobrá Voda připojena k městu České Budějovice, samostatnou obcí se znovu stala 24. listopadu 1990 👍.
Poutní kostel Panny Marie Bolestné
Původní kostelík svou kapacitou nepostačoval hojným procesím poutníků a k tomu začala praskat klenba a hrozilo zřícení 😏. Město České Budějovice pozvalo tuzemské architekty 👷♂️ a výtvarníky 👨🎨 ke stavbě nového kostela. Hlavní část stavby proběhla v letech 1733 až 1735 a nový kostel Panny Marie Bolestné byl vysvěcen v roce 1739 👍.
Dle legendy stojí na místě, kde vyvěral zázračný pramen 🌀. Jiná legenda zas praví, že v místě, kde kostel stojí, vylezl horník ze štoly ⛏️ – tuto skutečnost znázorňuje freska na stropě v kostele 🤩. Ke kostelu se každoročně o Velikonocích konají poutě 🚶♀️🚶♂️.
Naproti kostelu stojí nová fara a opodál obecní úřad 🏡. Projít si můžete i nádhernou křížovou cestu, která není dlouhá 🚶♂️. Určitě se zastavte i u hlavní silnice, kde vytéká zázračný pramen 💦. Okolí Dobrovodského potoka 🌊 nabízí krásné prostředí pro odpočinkovou procházku 👍.
Zdroj: Wikipedie