Rozhledna Rýdův kopec 🗼 se nachází asi 6 km od Jindřichova Hradce 👍. Bezplatné parkoviště 🅿 je v obci Děbolín, od kterého vede příjemná cesta 🚶‍♂️🚶‍♀️ až na vrchol mírného kopce 🌳🌲. Dominanta širého okolí je vysoká 33 metrů a stojí v nadmořské výšce 551,5 m n. m.. Na vyhlídkovou terasu ve výšce 24 m, ze které je nádherný kruhový rozhled 🔭, vedou dvě schodiště – dřevěné a točité ocelové. Rozhledně se též přezdívá „trigon“ a to díky konstrukčnímu řešení 🔨, které je založeno na ideji rovnostranného trojúhelníku 🔺.

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Rozhledna Rýdův kopec u Jindřichova Hradce

Rozhledna Rýdův kopec 🗼 se nachází za obcí Děbolín, cca 6 km od Jindřichova Hradce 👍. Vesnice leží na přímém tahu z Jindřichova Hradce do Kardašovy Řečice 🏰, respektive Veselí nad Lužnicí ⛪. U hlavní silnice stojí autobazar 🚗, vedle kterého je umístěno bezplatné parkoviště 🅿.

Od parkoviště je to k rozhledně cca kilometr, a to převážně po asfaltové cyklostezce 🚴‍♂️. Nejprve se jede téměř po rovině 🚶‍♂️🚶‍♀️, ale pak se cesta kolem lesa začíná mírně zvedat. Rozhlednu v krajině nepřehlédnete a je vidět i ze zmíněné hlavní komunikace.

Je volně přístupná každý den od 8 do 20 hodin 🕗 v období od dubna do října 📆 (v březnu otevřeno s ohledem na počasí). Návštěvníci na ni mohou vystoupat buď po točitém ocelovém schodišti čítajícím 102 schodů, nebo po dřevěném schodišti o 128 schodech 👍.

„Trigon“ z roku 2015

Architektonické a konstrukční řešení 🔨 rozhledny je založeno na ideji rovnostranného trojúhelníku (trigonu) 🔺, který tvoří půdorys rozhledny.

Rozhledna Rýdův kopec

Kombinovaná stavba převážně ze dřeva z roku 2015 spočívá na mohutné, kamenem obložené betonové podezdívce. Nosnou konstrukci pak tvoří tři dřevěné stojiny a tři ocelové sloupy.

Výhled vás určitě nezklame 🤩. Krytý ochoz ve výšce 24 metrů nabízí rozhled 👀 na blízká sídla Jindřichův Hradec, Velký Ratmírov, ale i na vzdálenější cíle – např. Třeboň. Při optimálních rozhledových podmínkách můžete pozorovat vrch Javořice, vrcholové partie Novohradských hor 🌳, Slepičích hor, Blanského lesa (Kleť) i Šumavy 🌲🌲. Dalekohledem 🔭 dohlédnete na Temelín, či Choustník 🏰.

Zdroj: Infocentrum Jindřichův Hradec

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.