Tvrz Drslavice je goticko-renesanční kulturní památka 🏠 nacházející se ve stejnojmenné obci v okrese Prachatice 🌲🌳. Vznikla zřejmě ve 14. století (možná však o dvě století dříve) na energeticky významném místě – na křížení pramenů vody 🌊. Od roku 1963 je chráněna jako kulturní památka. Jedná se o jednu z nejhezčích tvrzí v Česku 👍.

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Tvrz Drslavice a její historie

Prvními držiteli byli vladykové z Drslavic. Po nich se dostala do moci Eggenbergů, následně Rožmberků a také Schwarzenbergů. Ovšem postupem času ztrácela rezidenční funkci, kterou nahrazovala funkce hospodářská.

První úpadek tvrze nastal po roce 1619, kdy vyhořela 🔥. Hospodářský dvůr se obnovil, tvrz však nikoliv. Roku 1778 byla tvrz upravena na sýpku, tomuto účelu sloužila až do roku 1803, kdy byla po částech rozprodána poddaným.

V roce 1931 tvrz koupili manželé Švejdovi. Následně roku 1947 prodávají hostinec a hospodářské objekty. Ponechávají nejstarší část tvrze, kde zřídili taneční sál a šenkovnu. Tu dávají i s celým příslušenstvím do bezplatného užívání novým majitelům.

Poslední úpadek tvrze nastal po roce 1948, kdy začal tvrz z větší části neoprávněně užívat stát, i přestože pět rodin nadále tvrz vlastnilo. Za krátkou dobu ji užíval celou a to byl začátek největšího úpadku tvrze.

Co přestálo téměř devět století, to nevydrželo 40 let špatného zacházení. Materiál z tvrze se používal na stavby kravínů 😥 a několik set let staré trámy se používaly jako palivo 🔥.

Jak to vypadá dnes?

V roce 1994 tvrz odkoupil od ostatních spolumajitelů Zdeněk Švejda 👍, bývalý stíhací pilot ✈️️. Zdevastovanou tvrz začal rekonstruovat 🔨 na památku svého tatínka, který se na tvrzi narodil 👶.

Tvrz Drslavice

Rekonstrukce probíhá za skromné pomoci státu dodnes a její návštěvu je nutné předem domluvit. Pan Švejda strávil opravou desítky tisíc hodin. Výsledek je ale znát a tvrz se pomalu začíná rýsovat. S opravou mu pomáhá jeho syn, rodina, příbuzní a všem patří velký obdiv 👍.

Zvenku je vše téměř hotové. V současné době se pracuje na nádvoří. Z vnitřních prostorů je krásně opravený hostinec, kde se natáčela pohádka Čertoviny 👹 od Zdeňka Trošky z roku 2017. Ta se točila i ve sklepení, kde se nachází původní keltská studánka.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 7

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.

Označeno v:

, , ,