Kozí hrádek je zřícenina gotického hradu 🏰 nedaleko Tábora. Na hradě měl od roku 1413 své útočiště církevní reformátor mistr Jan Hus ✍. Objekt byl v roce 1962 prohlášen za národní kulturní památku 👍. Areál je otevřený od 1. května do 30. září každý den, kromě pondělí, od 9 do 17 hodin. Bezplatné parkování 🅿 je možné před zříceninou, kde se nachází i bistro s občerstvením 🍴☕ a dětským hřištěm 🎠. Dětem se bude líbit i krásná naučná stezka 🚶‍♀️🚶‍♂️ s komiksy, vedoucí okolo hrádku.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Zřícenina Kozí hrádek

Zřícenina je díky blízké dálnici D3 🚗 perfektně dostupná. Vydat se na ní můžete i na kole 🚴‍♂️ – v okolí Tábora jsou krásné cyklostezky 👍. I pěšky 🚶‍♀️🚶‍♂️ z Tábora je to relativně kousek. Od roku 1991 je zřícenina v majetku města Sezimovo Ústí, které ji spravuje.

Kozí hrádek je nejpamátnějším hradem 🏰 Táborska. Ovšem z dochovaných pramenů není známo, kdy byl postaven 🔨. Nejstarší zprávy jsou z roku 1377.

Svůj zásadní význam získal hrad až od roku 1413 pobytem mistra Jana Husa 🧔, největší osobnosti českého reformního hnutí. U Kozího Hrádku i v okolí kázal 👨‍🎓 a věnoval se práci na svých dílech ✍.

Hrad leží na levém břehu Kozského potoka 💦. I dnes je krásně vidět obrys celého objektu. Kozí Hrádek chránila 140 cm silná zeď. Vnitřní hrad měl také silnou zeď a 25 metrů vysokou věž – pánův palác. Stále se zde nachází 18 metrů hluboká studna 🌀. V roce 1438 vyhořel 🔥.

Kozí hrádek

Po opravných pracích na zbytku zdiva i okolním terénu 🌲🌳 je dnes zřícenina v dobrém stavu a přístupná veřejnosti. Po hradbách se můžete procházet 😊, díky čemuž návštěvník vidí areál z jiné perspektivy 👍.

Naučná stezka Okolo Kozího hrádku

V roce 2015 zde byla otevřena komiksová naučná stezka 🚶‍♂️🚶‍♀️. Okolo zříceniny vede stezka určena všem věkovým kategoriím, kterou společně s historiky vytvořila komiksová ✍ autorka Klára Smolíková. Součástí jsou také hravé prvky pro nejmenší 👍.

Společně s blízkou lesní restaurací 🍻🍴 s venkovním dětským hřištěm 🎠 nabízí areál Kozího hrádku dostatečné zázemí pro příjemnou turistickou zastávku a odpočinek, ale i pro konání mnoha kulturních a společenských akcí.

Jihočeské víkendy doporučují tento výlet 😉

Zdroj: Infocentrum Sezimovo Ústí

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.