Červený Dvůr je Schwarzenberský barokní zámecký komplex 🏰 asi 1 km od obce Chvalšiny 🏠 a 8 km od Českého Krumlova 👍. V současné době se v zámku nachází psychiatrická léčebna 💊 specializující se na léčbu alkoholismu 🥃 a drogových závislostí 💉. Zámek je obklopený nádherným anglickým parkem 🌲 s několika zachovanými romantickými zahradními stavbami 🏡 a fontánami ⛲ a je celoročně přístupný veřejnosti 👍. Parkem také prochází 3km naučná stezka 🚶‍♂️🚶‍♀️ se 14 zastaveními.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Zámek Červený dvůr

Ves Červený Dvůr je součástí obce Chvalšiny ⛪ ležící při silnici 🚗 z Chvalšin do Českého Krumlova. První písemná zmínka ✍ o vesnici pochází z roku 1600. V osadě se nachází pozdně barokní zámek 🏰, obklopený rozsáhlým romantickým parkem 🌲🌳.

Původně zde stál renesanční letohrádek. Zámek obsahuje řadu hodnotných interiérů, především čínský sál 🎎 s rokokovými nástěnnými malbami 🎨 Františka Jakuba Prokyše z roku 1756. Vlastníkem Červeného Dvora byl původně rod Rožmberků, posléze patřil Habsburkům a nakonec Schwarzenberkům.

Zámek je nádherně opravený a stojí jistě za navštívení 👍. Po předchozí domluvě s vedením léčebny je možné nahlédnout i do interiérů zámku, což také doporučujeme 😉. Bezplatné parkování 🅿 je možné hned před areálem zámku.

Psychiatrická léčebna

V současné době se v zámku nachází psychiatrická léčebna 💊 specializující se na léčbu alkoholismu 🥃, drogových závislostí 💉 a také patologického hráčství 🎰 (třeba i internetu). Byla založena v roce 1966. V současnosti je kapacita léčebny 103 lůžek, ročně absolvuje terapeutický program v léčebně 550 až 750 pacientů.

Dříve se zde léčili zejména starší alkoholici, ovšem dnes tvoří 65 % osazenstva mladí lidé závislí na tvrdých drogách a internetu. Několikrát se zde léčil i známý a oblíbený herec Oldřich Kaiser.

Zámecký park

Zahrada 🌲 je u zámku v Červeném Dvoře poprvé připomínána roku 1598. Jednalo se o oboru zřízenou Petrem Vokem z Rožmberka pro chov bobrů 🦦, bažantů 🦃, koroptví a křepelek.

Areál prošel od konce 16. do druhé poloviny 19. století několika zásadními proměnami. K nejvýraznějším změnám došlo za panování Schwarzenberků.

Postupným rozrůstáním vznikla rozsáhlá barokní zahrada (105 hektarů) s hvězdicovitě uspořádanou cestní sítí a řadou zařízení pro chov bažantů a exotických zvířat 🐅.

Vývoj zahradních úprav byl ukončen v letech 1840 až 1856 radikální proměnou krajinářské angločínské zahrady na krajinářský park. V současné době lze tak obdivovat nádherný anglický park (117 hektarů) s několika zachovanými romantickými zahradními stavbami a fontánami ⛲.

Naučná stezka

Parkem také vede naučná stezka „Zámecký park Červený Dvůr“, která seznamuje s historií a vývojem parku. Ten patří svými krajinářskými a architektonickými skvosty k nejvýznamnějším kulturním památkám v Čechách i mezi evropsky významná díla.

Na přibližně 3 km dlouhé trase 🚶‍♂️🚶‍♀️ vás čeká 14 zastavení – informačních tabulí a laviček. Léčebna ji připravila ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích a se Správou CHKO Blanský les 🌳🌲.

Naučná stezka byla otevřena 28. června 2005 a je přístupná celoročně 👍. Všem zájemcům o historii, o parky, o hezké prostředí, o Červený Dvůr či o místa klidného rozjímání vřele doporučujeme 😉.

Obec Chvalšiny

Obec Chvalšiny se nachází v okrese Český Krumlov. Žije zde přibližně 1 200 obyvatel. Od roku 1990 je centrum městská památková zóna.

Za prohlídku stojí zejména náves s krásnými měšťanskými domy 🏠 a s dominantou Chvalšin kostelem ⛪ svaté Máří Magdaleny – opravdový skvost 👍.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.