Protivín je malé město 🏡 v okrese Písek. Nachází se na hlavním dopravním tahu 🚗 z Písku na České Budějovice mezi Pískem a Vodňany. Protéká jím řeka Blanice 🌊. Protivín vznikl jako podhradí královského hradu. Ve městě se nachází zámek 🏰 v renesančním stylu, kostel sv. Alžběty Portugalské ⛪, muzeum 🏛, pivovar Platan 🍻🌳 a Krokodýlí ZOO 🐊. Městem vedou i naučné stezky 🚶‍♂️🚶‍♀️🚴‍♂️ a kolem se rozprostírá krásná příroda 😉

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Město Protivín

Protivín vznikl jako podhradí královského hradu 🏰. První písemná zmínka ✍ pochází již z roku 1282, kdy původní ves vznikla jako tvrz okolo brodu přes zlatonosnou 💰 řeku Blanici, která městem protéká 🌊. Název města je odvozován od původního držitele vsi zvaného Protiva 😒.

Zástavba Protivína 🏠 je soustředěna kolem jedné dlouhé ulice táhnoucí se od železničního nádraží 🚂 Protivín přes náměstí až k železniční zastávce Protivín-zastávka.

19. století znamenalo pro obec dobu rozkvětu, během níž došlo k jejímu značnému rozvoji. Po uzavření cukrovaru 🧂 se ale začala zvyšovat nezaměstnanost, což vedlo k vlně vystěhovalectví jak do okolních oblastí, tak i do USA, kde přistěhovalci kolem roku 1855 založili i stejnojmennou osadu Protivin 😀.

V srpnu roku 1899 byla obec Protivín povýšena na město 👍. V roce 1945 probíhala přes Protivín demarkační čára. Dne 13. května 1945 se ve vile doktora Aloise Svobody (čp. 452) setkali sovětští a američtí generálové 💂‍♂️.

Kostel sv. Alžběty Portugalské a informační centrum

Dominantu rozsáhlého náměstí je kostel sv. Alžběty Portugalské ⛪ v raně barokním stylu. Vedle něj se nachází původní kaplanka 🏠, ve které je nyní umístěna galerie a informační centrum ℹ.

Na náměstí se dále nachází muzeum Památník města Protivína 🏛, které se otevřelo již v roce 1932. Na náměstí dále stojí budova čp. 24, což je bývalý knížecí statek 🏡. Statek patřil rodině Schwarzenbergů, jak připomíná obnovený erb.

Zámek Protivín

Nevelký čtverhranný hrad 🏰 založil asi v polovině 13. století král Přemysl Otakar II 🤴. V roce 1562 získal Protivín od Ferdinanda I. Jáchym z Hradce, který započal rozsáhlou renesanční přestavbu 🔨 hradu na zámek. Roku 1598 prodal Adam II. z Hradce Protivín a Hlubokou pánům z Mitrovic.

Zámek mírně lichoběžníkového tvaru má dvouposchoďová křídla a čtverhrannou věž vystupující ze severovýchodního nároží. Obklopuje jej anglický park 🌳🌲, v němž se nachází 20 druhů vzácných dřevin a dva barokní altány. Na počátku 20. století fungoval zámek jako letní hotel 🏨. Mimo jiné zde pobýval spisovatel Eduard Bass ✍, který zde psal svůj román Cirkus Humberto 🎠🎪. Až do roku 1948 patřil protivínský zámek Schwarzenbergům.

Za 1. světové války byl v zámku zřízen válečný lazaret, za 2. světové války kuratorium pro výchovu mládeže, později Hitlerjugend a lazaret německé armády. V letech 1954-79 byl v objektu dětský domov. V současné době je zámek v soukromém vlastnictví a rekonstruuje se. Bohužel není přístupný veřejnosti 😥.

Pivovar Platan

Město Protivín je známo především díky pivu 🍻, jež se vaří v místním pivovaru založeném v roce 1598. Jedná se o značku Platan, kterou vaří Městský pivovar Platan.

Svůj název pivovar získal od dvojí aleje platanů 🌳🌳, jež vede k jeho bráně. Obrovské platany jsou opravdu nádherné 😍. V létě se v areálu pivovaru pořádá řada oblíbených kulturních akcí 🎸.

Krokodýlí ZOO Protivín

Krokodýlí ZOO Protivín 🐊 je v České republice unikátní zoologickou zahradou. Vznikla asi před 13 lety na základě soukromého chovu provozovatele této zoo Miroslava Procházky. Nachází se v ní 23 druhů krokodýlů, což z ní dělá největší evropskou kolekci krokodýlích druhů 👍. Krokodýlů je zde k vidění více než 100.

Otevřeno je po celý rok dle návštěvních hodin 🕐. Těšit se můžete i na krmení „krokoušů“, světovou výstavu bílých krokodýlů a na kostry různých živočichů v zoologickém muzeu. Tuto návštěvu rozhodně doporučujeme 👍. Více na krokodylizoo.cz 😉.

Tipy na výlety v okolí Protivína, naučné stezky

Okolím Protivína s řadou rybníků a tvrzí vás provedou dvě naučné stezky – Na břehu Blanice a Zelendárky.

Příroda okolo Blanice je opravdu kouzelná a určitě doporučujeme sem zavítat na delší turistiku 🚶‍♀️🚶‍♂️ nebo cykloturistiku 🚴‍♂️😉.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasů: 3

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.