Památník Jana Žižky z Trocnova se nachází v jeho rodné vsi asi 3 km od Borovan 👍. Parkování je možné na bezplatném parkovišti 🅿, u kterého se nachází i muzeum 🏛 věnovaném Žižkovi, archeologickým vykopávkám a husitství 🍷. Odtud vede cca 4km okruh 🚶‍♀️🚶‍♂️👩‍🦽 kolem Žižkova dvorce 🏡 k památníku a dále ke kameni, kde se Žižka narodil.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Památník Jana Žižky

Rodiště Jana Žižky je vzdáleno necelé dva kilometry od vesnice. Celý areál má název Památník Jana Žižky z Trocnova. Na jeho začátku se nacházejí místa pro bezplatné parkování 🅿. Hned vedle stojí budova Památníku Jana Žižky z Trocnova, v němž jsou uloženy nálezy ze dvou trocnovských dvorců.

Muzeum

Toto muzeum 🏛 bylo zřízeno z původního poplužního dvora borovanského kláštera, který byl postaven v letech 1678 – 1679, pravděpodobně ze zbytků zdiva trocnovských dvorců. Od května do září má otevřeno každý den, kromě pondělí, od 9 do 17 hodin.

Základní vstupné vyjde na 40 Kč za osobu. Stálá expozice mapuje život Jana Žižky a období husitství.

Naučný okruh

Od muzea se jde po značeném naučném okruhu. Stezka má 4 km 🚶‍♀️🚶‍♂️, vede převážně po široké prašné cestě a je vhodná pro rodiny s dětmi 👨‍👩‍👧‍👦, kočárky, i pro zdravotně postižené 👩‍🦽. Jednou z prvních zastávek je Žižkův dvorec, tedy základy Žižkova domu 🏡. Zajímavostí je, že nemovitý majetek Žižka prodal v roce 1378 Rožmberkům.

Cesta dále prochází stromořadím podél louky a občerstvení 🍴☕. Po zhruba půl kilometru se dostanete k pomníku Jana Žižky. Ten měří úctyhodných 13 metrů a byl vytesán z bílé liberecké žuly. Pohled na něj je úchvatný a jistě stojí za navštívení 😉.

Dále trase pokračuje k rodnému místu Jana Žižky k pamětnímu kamenu v místě původního Žižkova dubu 🌳, kde se vojevůdce podle pověsti narodil.

Odtud se po hrázi Grandlového rybníka přijde po cestě k lesu 🌲🌲, kde se nacházejí zbytky dvorce 🏡 Žižkova strýce Mikše a 9 m hluboká studna náležející k dvorci. Po hrázi rybníků Horního a Dolního 🎣 se cesta stáčí zpět k Památníku a k parkovišti.

Trocnov

Trocnov (dříve Záluží) je vesnice ⛪🏠 v okrese České Budějovice a je součást obce Borovany, od kterých se nachází asi 3,5 km. Název Trocnov se před rokem 1949 vztahoval pouze ke dvoru, který stával jihovýchodně od vesnice. Nejstarší známá varianta názvu Trucnov vznikla zkrácením významu Trucnův dvůr.

Jádrem vesnice je malá náves s kapličkou a několika statky. Většina z nich je dnes přestavěna, nevyskytují se zde žádné zvláštní zdobné štíty. Prochází tudy železniční trať České Budějovice – Gmünd.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.