Barokní kostel Nejsvětější Trojice ⛪ ze 17. století stojí v Klášteře – místní části Nové Bystřice 😉. Z města k němu vede krásná pětikilometrová cesta 🚶‍♂️🚶‍♀️. Pod mohutným oltářem s postavami českých patronů v nadživotních velikostech, který je druhým nejvyšším celodřevěným oltářem ve střední Evropě 👍, se nachází soutok tří léčivých pramenů 🌊 stékajících se v potůček, který vyvěrá na povrch v blízkosti kostela jako studánka 🌀. Prohlídky kostela zajišťuje rodina Havlíčkova, každý den kromě pondělí 😊.

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Klášter u Nové Bystřice

Klášter je místní část Nové Bystřice na Landštejnsku v jihovýchodních Čechách. Obec Klášter je tvořena třemi osadami: Klášter I, Klášter II a Mýtinky.

Zdaleka viditelná a nepřehlédnutelná budova kostela Nejsvětější Trojice ⛪ tvoří dominantu Kláštera I, kolem které se nachází několik domů 🏡 starobylé osady. Tu od Kláštera II odděluje Klášterský rybník 🎣 a louky.

My jsme se do Kláštera ke kostelu ⛪ vydali z náměstí v Nové Bystřici. Je to příjemná 5km cesta 🚶‍♀️🚶‍♂️🚴‍♂️ po modré značce 🟦. Obcí prochází i dvě naučné stezky a plno cyklostezek, takže kolo 🚲 rozhodně s sebou. Do Bystřice se můžete dostat například vyhlášenou úzkokolejkou 🚂 z Jindřichova Hradce. O Nové Bystřici se chystáme natočit samostatný díl 😉.

Kostel Nejsvětější Trojice

Barokní kostel ⛪ Nejsvětější Trojice ze 17. století stojí na místě původního vypáleného kostela s klášterem. Je zasazen do rybniční oblasti 🌊 a dominuje celému okolí. Kostel se řadí k nejvýznačnějším památkám jihočeské raně barokní architektury.

Pauláni měli za úkol najít místo od Alp ⛰️ na východ, kde se sbíhají tři léčivé prameny 🌊 a toto místo našli právě zde. Pod oltářem v kryptě je soutok tří léčivých pramenů stékajících se v potůček, který vyvěrá na povrch v blízkosti kostela jako studánka. V legendách se mluví o moci pramenů, které mají mít léčivé účinky na zrak 👀.

Z bohatého vnitřního zařízení kostela zaujmou zejména hlavní oltář 😍 se sochami českých patronů v nadživotních velikostech a centrálním obrazem Rodiny Kristovy s Nejsvětější Trojicí. Celodřevěný oltář je druhým nejvyšším ve střední Evropě 👍 a pohled na něj je opravdu fascinující 📷.

Donedávna bylo součástí vybavení i unikátní řezbářské dílo „Strom života“ 🌳 z doby kolem roku 1720. Jedná se o dřevořezbu vyrobenou z jednoho kusu dřeva, kterou podle pověsti vyřezal jako projev pokání vězněný mnich. Zobrazuje poslední události Kristova pozemského života, včetně posmívání, ukřižování a ukládání do hrobu. Nyní je Strom života vystaven v Muzeu Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci 😉.

Prohlídky kostela zajišťuje rodina Havlíčkova (602 703 007), každý den kromě pondělí. Po domluvě je možné navštívit také rozlehlou podzemní kryptu. V těsné blízkosti kostela leží Klášterský rybník a opodál vodní nádrž Osika, obě tyto vodní plochy jsou ideální k letnímu koupání. Tento výlet stojí za to 😉.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.