Choustník je zřícenina hradu 🏰 asi 20 kilometrů od Tábora. Stojí na vrcholu dominantního vrchu uvnitř přírodní rezervace Choustník 👍. Bezplatné parkoviště 🅿 se nachází za vesnicí Choustník a k hradu je to 500 m po zpevněné cestě 🚴‍♂️🚶‍♂️🚶‍♀️👩‍🦽. Hrad je v Česku vzácnou ukázkou hradu tvořeném více jádry, ve kterých sídlilo několik různých majitelů 🤴. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR 😊. Věž hradu slouží jako rozhledna 📷🔭. Tento výlet stojí za to 😉.

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Hrad Choustník

Raně gotický hrad 🏰 byl založen v letech 1262 – 1282 Benešem z Choustníka. Jeho potomci, Beneš a Jan z Choustníka, žili na hradě společně a rozdělili hradní jádro na dvě oddělené části. V českých zemích tak vznikl vzácný typ hradu se dvěma hradními jádry v podobě oddělených obytných paláců. V Čechách byl podobně rozdělen jen hrad Skála.

O sto let později byl Choustník významnou oporou Rožmberků, kteří z něho učinili předsunutou bránu do středních Čech. Další rozvoj hradu nastal až v 15. století, kdy bylo kolem něj vybudováno masivní opevnění s dvěma dělostřeleckými kruhovými baštami, které se osvědčilo v období husitských nepokojů. Hrad zůstal nedobyt.

Prohlédnout si dnes můžete mohutné hradby, žulové skalní masivy, hradní studnu, části sklepení a dvě čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich je upravena jako rozhledna s dobrým výhledem 🔭👀 na Soběslavsko, Táborsko, ale i na Šumavu 🌲🌲.

Přes prázdniny je areál otevřen každý den od 9 do 17 hodin 👍. Vstupné 🎫 pro dospělou osobu je 50 Kč. Na hradě si můžete zakoupit upomínkové předměty 🎁 a drobné občerstvení ☕. Po dohodě s obecním úřadem je také možné uzavírat sňatky 👰🤵.

Pověst o jménu

Původ jména hradu i vesnice vysvětluje pověst:

Krásný a statečný panoš zamiloval se do dcery císaře Bedřicha Rudobradého. Princezna jeho lásku opětovala, ale císař jí nepřál. Milenci proto prchli a po dlouhé cestě usadili se v kraji táborském a vystavěli si hrad. Po čase zapomněl císař na svůj hněv a šel dceru hledat. Aby nebyl poznán, dal si své rezavé vousy ostříhati a přidělati vousy falešné. Šel a šel, až přišel v naše kraje a stanul před hradem, jehož neznal. Zaklepal na bránu a byl puštěn do hradu. Svou dceru poznal ihned, ale sám se dal poznati, až se přesvědčil, že jeho dcera je šťastna. Potom strhl falešné vousy a s dětmi se smířil. Od toho, že měl falešné vousy, nazván byl hrad fousáč – foustník, a z toho vzniklo jméno Choustník.

Obec Choustník

Obec Choustník 🏡 se nachází v okrese Tábor. Žije v ní 484 obyvatel 👨‍👩‍👧‍👦. Nachází se zde výrobní závod, ve kterém se vyrábí chipsy 🍿 Bohemia, Chio a Pomb-bär. První písemná ✍ zmínka o obci pochází již z roku 1282.

Mezi pamětihodnosti patří kostel Navštívení Panny Marie ⛪, Zámek Choustník 🏰 v centru obce, křížek nedaleko kostela, dvě výklenkové kapličky, jedna v centru obce v návesním parku a druhá při silnici na Krtov a pomník padlým v letech 1914–1919 na návsi.

Více na stránkách obce Choustník.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.