Strakonice leží na soutoku Otavy a Volyňky asi 52 km od Českých Budějovic. Strakonice nebyly založeny jako královské 🤴 město, přesto se zde nachází krásný hrad 🏰 a také zámek. Uvnitř hradu se nachází Šmidingerova knihovna 📔 – jedna z nejstarších knihoven v ČR 👍. Bývalá radnice 🏠 na Velkém náměstí je nádherně zdobená a před ní má svou sochu Švanda dudák 🐐. Po něm pojmenovaná naučná stezka 🚶‍♂️🚶‍♀️ vede okolo města, ale vydat se můžete i na NS Podskalí 🚴‍♂️ kolem řeky Otavy 🌊. Stráveným víkendem ve Strakonicích neuděláte chybu 😉

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Město Strakonice

Strakonice jsou město v Jihočeském kraji na soutoku Otavy a Volyňky, 52 km severozápadně od Českých Budějovic a žije zde přibližně 22 tisíc obyvatel. Na rozdíl od mnoha měst v Čechách a na Moravě nebyly Strakonice založeny jako královské město, ale vznikaly postupným slučováním čtyř menších osad – Strakonic, Bezděkova, Žabokrt a Lomu.

Dějiny města jsou spojeny s historií zdejšího hradu, který začali počátkem 13. století budovat Bavorové ze Strakonic. Za komunistického režimu došlo k rozsáhlé přestavbě města 😥. V 70. letech minulého století byla zbourána řada historických staveb, které musely ustoupit nové výstavbě, včetně bývalé synagogy, pitoreskních domků na nábřeží Otavy a rodného domku F. L. Čelakovského.

Velké náměstí s radnicí a sochou Švanda dudáka

Kde jinde začít, než v centru města na náměstí?! Strakonice mají hned dvě náměstí a to v těsné blízkosti. Tomu hlavnímu se jednoduše říká Velké náměstí. Bývalá radnice na Velkém náměstí je krásně zdobená sgrafity akademického malíře Josefa Bosáčka podle návrhu Mikoláše Alše.

Budova České spořitelny má též sgrafitovou výzdobu Josefa Bosáčka na návrh Václava Malého. Z původní středověké zástavby zbyl pouze domek Masné krámy. Před radnicí na kruhovém objezdu se nachází soch slavného Švandy dudáka.

K divadelní hře Strakonický dudák inspirovala J. K. Tyla pověst o skvělém hráči na dudy, kterého jednou požádal podivný muž, aby zahrál jeho hostům, avšak nesmí při tom promluvit ani slovo. Dudák souhlasil a hrál celou noc, ale na konci zdvořile poděkoval – a rázem zmizel dům, společnost i zlaťáky. Ráno se dudák probudil pod šibenicí s klátícími se oběšenci a pochopil, že vlastně hrál pekelníkovi. Nešťastné dudy pak uložili v kostele za oltář, kde každý rok při výročí toho dne začaly samy hrát.

Palackého náměstí a kostel sv. Markéty

Na menším Palackého náměstí uprostřed stojí barokní mariánský sloup z let 1730–1740, též morový, dříve stál na Velkém náměstí, na místě staršího sloupu z roku 1586.

Poblíž náměstí je situován kostel sv. Markéty z let 1580–1583 podle plánů V. Vogarelliho na místě staršího kostela. Jedná se o jednolodní stavbu se síťovou klenbou a věží.

Zámek Strakonice a informační centrum

Od kostela se vydáváme přes silniční most Jana Palacha přes řeku Otavu k zámku. Zámek z roku 1715 sloužil jako rezidence velkopřevorů Maltézského řádu, dnes se zde nachází turistické informační centrum.

Zámeckou branou se dostáváme na první nádvoří hradu, kde stojí kostel sv. Prokopa (v době psaní článku v rekonstrukci).

Hrad Strakonice

Dominantou města Strakonice je hrad ze 13. století. Od roku 1995 je celý areál prohlášen za národní kulturní památku a v posledních letech prošel nákladnou a rozsáhlou rekonstrukcí. Určitě stojí za to ho navštívit. V těsné blízkosti areálu hradu se nachází hned čtyři parkoviště. Vstup do areálu je zdarma – platí se je vstup do vnitřních prostor.

Dnes v jeho areálu sídlí Muzeum středního Pootaví, Šmidingerova knihovna, nově opravené sály (Rytířský sál, Maltézský sál, sál U Kata) a budovu bývalého panského pivovaru využívá k představením a výstavám Městské kulturní středisko.

Jednotlivé expozice se věnují tradiční výrobě fezů, motocyklům, zbraním a dudákům, nahlédnete i do galerie a do historických interiérů s nástěnnými malbami ze 14. a 15. století. Velkým lákadlem je také vyhlídka z věže Rumpál.

Šmidingerova knihovna

Šmidingerova knihovna je jednou z nejstarších knihoven v České republice. Její vznik se datuje do roku 1843, kdy kněz, páter Josef Schmidinger, věnoval městu Strakonice soubor knih, určený k veřejnému půjčování.

Od roku 1880 se knihovna několikrát stěhovala, naposledy v roce 1949 do prostoru krásné budovy v areálu strakonického hradu, kde sídlí i nyní.

Aktivní rekreace kolem Otavy

Strakonice leží na Otavě a není nic jednoduššího než si půjčit loď a vyrazit na vodu! Pokud raději zůstanete na souši, zkuste se vypravit třeba po naučné stezce Podskalím. Na ní uvidíte repliku pravěké svatyně Stonehenge, anebo kopii sochy moai z Velikonočního ostrova.

Vydat se můžete i na delší stezku Švandy dudáka vedoucí kolem města po různých zajímavých památkách.

Další zajímavosti

Poutní kostel Navštívení Panny Marie Bolestné ⛪ v části Podsrp na jihovýchodním okraji města z 18. století se stal vyhledávaným poutním místem. Zajímavý je trojkřídlý ambit na západní straně kostela stejně jako jednopatrová fara s volutovými štíty.

Vyrazit můžete i na rozhlednu Kbíl 🗼, ze které je krásný výhled na Strakonice a okolí – navštívili jsme v jednom z minulých dílů. O víkendu ve Strakonicích se zkuste vypravit třeba i ke středověkému vodnímu mlýnu do Hoslovic 🌊 nebo na zámek Blatná 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.