V 60. díle Jihočeských víkendů jsme se vydali na další jihočeskou rozhlednu 👍 Tentokrát jsme zavítali na Prachaticko na Šumavu 🌲🌲 do obce Javorník a vystoupali na Klostermannovu rozhlednu 🗼. Zaparkovali 🅿 jsme přímo v obci Javorník 🏡, kde se nachází socha Karla Klostermanna – spisovatele ✍ Šumavy, a vydali 🚶‍♂️🚶‍♀️ jsme se na vrchol Javorník (1066 m n.m.) 🏔️. Na kilometrové trase se také nachází kaple sv. Antonína Paduánského ⛪. Rozhledna měří 39 m a za dobrého počasí ☀️ je z ní vidět celá Šumava a nádherná příroda širého okolí 🌲🌳.

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Javorník

Javorník je vesnice 🏠 v okrese Prachatice, která spadá pod obec Vacov. Rozkládá se na úbočí stejnojmenného kopce na okraji Šumavy 🌲🌲 a je jedním z nejzápadnějších míst Jihočeského kraje.

Javorník s lesnatým okolím 🌲🌲 je stále významným a důležitým turistickým 🚶‍♂️🚴‍♂️ letoviskem, které láká a přitahuje všechny jeho návštěvníky svým nenarušeným a téměř původním přírodním prostředím 👍.

Pod kopcem Javorník se nachází parkoviště 🅿 mezi dvěma penziony/restauracemi 🍴, kde je možné po zaplacení zaparkovat 🚗. Hned u parkoviště se nachází rozcestník, informační panely, koryto s vodou 🌊 a socha Karla Klostermanna – spisovatele ✍ Šumavy.

Kaple sv. Antonína Paduánského

Na zhruba kilometrové cestě k vrcholu Javorník (jedna cesta vede po asfaltové cestě 🚴‍♂️👩‍🦽, druhá je turistická částečně po lesní cestě 🚶‍♀️🚶‍♂️) se nachází kaple sv. Antonína Paduánského. Poutní místo ⛪ má své kouzlo a doporučujeme ho navštívit 😉.

Od kaple, která je kulturní památkou, je z výšky 1009 m n.m. nádherný výhled 🔭 na osadu Javorník, Stašsko, Vacovsko, Vimpersko a značnou část jižních Čech.

Novodobá rotunda byla postavena v letech 1939 až 1940 na svahu nejvyšší hory tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Kaple stála na nových hranicích Čech a obsazených Sudet.

Klostermannova rozhledna

Rozhledna 🗼 je přes léto otevřena každý den od 9 do 18 hodin. Vstupné pro dospělou osobu činí 50 Kč. U vstupu si můžete zakoupit občerstvení ☕ a suvenýry 🎁. Na rozhlednu vedou ocelové schody.

Krytý ochoz ve výšce 30 metrů skýtá fantastický výhled 👀 na západní a centrální část Šumavy, ale i do vnitrozemí. Nechybí informační panely. Pro možnost fotografování 📷 je některá okna možné otevřít.

Několik zajímavostí

Javorník obdivoval spisovatel ✍ Karel Klostermann, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy 🌲🌲 a samoty. Velmi rád vystupoval na vrchol Javorníku, aby se pokochal pohledem na své milované hory 🏔️. Jeho velkým přáním bylo, aby byla postavena na vrcholu rozhledna. Bohužel kvůli 1. světové válce byly jeho sny zmařeny a on sám se rozhledny nikdy nedočkal 😥.

Projekt byl obnoven až za První republiky. Na rozhlednu se uspořádala i sbírka. Původně měla být rozhledna pouze dřevěná, ale z důvodu bezpečnosti a trvanlivosti se nakonec navrhla kamenná stavba.

21. června 1938 dělníci započali s výkopem ⛏️ základů ve skále. Celou věž stavělo osm zedníků a osm pomocných dělníků. Pro zajímavost – denní mzda zedníka činila 20,-Kč, pomocníka 12,- Kč, a celkové náklady na stavbu činily 90.000,-Kč. Pouhých šedesátosm dní od zahájení stavby byla za slunného dne 28. srpna 1938 slavnostně zpřístupněna 👍.

V září 1938 došlo k odtržení Sudet, Šumava se ocitla v Reichu a Javorník se stal nejvyšší horou Čech. Za okupace sloužila jako protiletadlová 🛫 pozorovatelna 🔭. Po válce se Javorník stal oblíbeným turistickým centrem.

Koncem 70.let začala přerůstat vyhlídkovou část rozhledny kdysi nízká smrčina 🌲🌲 a rozhledna se tak stala nefunkční. Původní rozhledna měla 24 metrů. Pokusy o její nástavbu se však nepodařily do konce minulého tisíciletí z různých příčin zrealizovat 😏.

Myšlenka znovu oživla z iniciativy příznivců tohoto regionu. Práce na rekonstrukci řemeslníci zahájili v září roku 2002 a rozhledna pak slavnostně znovuotevřela 5. července 2003 za velkého zájmu veřejnosti. Nyní má rozhledna 39 metrů 👍.

Zdroj: Javorník

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.