Chýnovská naučná stezka 🚶♀️🚶♂️ prochází stejnojmenným městem Chýnov, vzdáleném necelých 10 km od Tábora 👍. Prostřednictvím informačních panelů seznamuje s historií města ⛲, jeho nejvýznamnějšími pamětihodnostmi ⛪ a okolní přírodou 🌳🌲. Jednosměrná trasa stezky nás zavede k domu 🏠 významného sochaře Františka Bílka, monumentálnímu železničnímu 🚂 viaduktu 🌉, Chýnovské jeskyni 🦇 a lomu Pacova hora 🏔️, kde naučná stezka končí. Tento výlet rozhodně stojí za to 😉
Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!
Město Chýnov
Historie Chýnova sahá až do roku 981, kdy se o městě zmiňuje Kosmova Kronika česká 📔. Za vlády Slavníkovců stávalo v místech dnešního zámku 🏰 opevněné hradiště. Po jejich vyvraždění získali město Přemyslovci.
Zajímavé je, že již v 15. století byl v Chýnově vystavěn vodovod 🚿, jehož realizací byl pověřen Jakub Krčín z Jelčan. Chýnov byl od nepaměti městem, až do roku 1951, kdy mu byl tento titul odebrán. Znovu byl prohlášen městem až v roce 1994 🏠.
Mezi nejvýznamnější památky Chýnova patří barokní kostel Nejsvětější trojice ⛪, Bílkův dům 🏠 nebo základní škola 🏫. Více o těchto stavbách se dozvíte z 1. a 2. informační tabule. V roce 1872 se v Chýnově narodil grafik, sochař, architekt a umělec František Bílek, významný představitel secese a symbolismu. O jeho životě informuje 2. zastávka stezky.
Kamenný viadukt
Sstezka dále pokračuje ke kamennému viaduktu 🌉 na Močítkách. Tento 27 m vysoký, devíti obloukový železniční 🚂 most postavil v 19. století italský inženýr Giacomo Ceconi.
Jako stavební materiál posloužil neopracovaný kamen z nedalekého lomu. Mostní pilíře zůstaly duté a byly vyplněny sutí. Více na 3. informačním panelu naučné stezky.

Čtvrtá zastávka naučné stezky informuje o lučních rostlinách 🌼🍀, 5. tabule stručně shrnuje vše důležité o našich lesích 🌲🌳 a 6. hovoří o Chýnovském potoku 🌊. Na 7. informačním panelu se dozvíme vše o mravenci lesním a životu mravenců 🐜. Zastávka 8. je věnovaná včele 🐝 medonosné a včelímu úlu.
Chýnovská jeskyně
Po příjemné 4,5 km dlouhé cestě se dostáváme 🚶♀️🚶♂️ k 9. zastávce, tedy k první zpřístupněné jeskyni na našem území; NPP Chýnovská jeskyně 🦇. Jeskyně byla náhodně objevena v roce 1863 při důlních pracích skalníkem ⛏️ Vojtěchem Rytířem. Již v roce 1868 byla otevřena prvním turistům 🚶♂️.
Celkový zmapovaný prostor jeskynního systému je více než 1 200 m. Pro veřejnost je přístupný 260m okruh s téměř 400 schody a s nejnižším bodem trasy v hloubce 51 m pod povrchem, nicméně nejnižší prozkoumaná oblast je až v hloubce 78 metrů.
V jeskyni chybí typická krápníková výzdoba, kterou plně nahrazují pestrobarevné mramory a vápence rozmanitých tvarů na jeskynních stěnách a stropě. Chýnovská jeskyně je zároveň největším zimovištěm netopýra řasnatého 🦇 v Evropě.
Poslední 10. zastavení naučné stezky seznamuje s bývalým lomem Pacova hora 🏔️, kde se od středověku až do roku 1969 těžil vápenec. Oblast Pacovy hory byla vyhlášena přírodní rezervací.