Landštejn je mohutná zřícenina hradu 🏰 v oblasti zvané Česká Kanada 🌲🌳. Stojí v nadmořské výšce 650 m.n.m. na vrcholu výrazného návrší 🏔️ nad stejnojmennou osadou asi tři kilometry severozápadně od Starého Města pod Landštejnem 🏠 v okrese Jindřichův Hradec. Hrad je chráněn jako kulturní památka a spravuje ho Národní památkový ústav. Hrad je přes léto ☀️ otevřený každý den od 9 do 16:30 👍. Hojně jej navštěvují cyklisté 🚴‍♂️, pro které je Novobystřicko rájem. Přijeďte se i vy pokochat tímto monumentálním hradem 🚶‍♂️🚶‍♀️ a nádhernou krajinou 😉

Video

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Hrad Landštejn

Mezi Novou Bystřicí a Slavonicemi na Jindřichohradecku se nachází Staré Město pod Landštejnem 🏠. Od něj se necelé 3 kilometry nachází hrad Landštejn 🏰, respektive jeho zřícenina. Návštěvní hodiny o letních prázdninách: denně od 9 do 16:30 👍.

Na hradě se platí vstupné, díky kterému máte možnost se podívat do všech zákoutí hradu, kromě sklepení a západního příkopu. Prohlídkový okruh je bez průvodce, ale v areálu naleznete plno informačních tabulí.

V rámci prohlídky hradu je přístupná hranolová hradní věž zvaná Velká, na kterou vede dřevěné schodiště. Z terasy na vrcholu věže je nádherný výhled 🔭 na Českou Kanadu 🌳🌲. Směrem na jih mohou být vidět i 140 km vzdálené vrcholky dolnorakouských Alp 🏔️.

Přímo kolem hradu vede silnice u níž se nachází placené parkoviště 🅿. Je zde také východiště turisticky značených tras 🚶‍♂️🚶‍♀️. Vede tudy červeně 🟥 značená trasa ze Slavonic do Kunžaku, modře značená 🟦 trasa z Českého Rudolce do Nové Bystřice a končí zde žlutá 🟨 trasa z Blažejova u Jindřichova Hradce.

Hrad Landštejn je sedmým nejnavštěvovanějším objektem ze čtrnácti kulturních památek ve správě Národního památkového ústavu v Jihočeském kraji 😊. Každoročně hrad navštíví téměř 60 tisíc návštěvníků 🤩. Hrad také z velké části umožňuje bezbariérový přístup 👩‍🦽, jen do věže a paláce vedou schody.

Na hrad je možno přijít se psem 🐶. Po celou dobu návštěvy musí být na vodítku 🦮. Vstup se psem není pouze dovolen do expozic. Pod hradem u parkoviště je restaurace 🍴, u autobusové zastávky hospoda 🍻. Přímo na hradě můžete zakoupit občerstvení 🥪☕ i dárkové předměty 🎁. A nechybí ani toalety 🚾.

Něco málo o historii hradu

Hrad založil po roce 1222 král Přemysl Otakar I. Poté hrad patřil několika rodům – např. Pánům z Landštejna Vítkovcům. Hrad byl i obléhán během husitských válek ⚔️. Někdy v šedesátých letech 17. století do hradu udeřil blesk ⚡ a srazil nároží jedné z románských věží. Další požár 🔥 hrad postihl roku 1771, po kterém již nebyl obnoven a zříceninu začali lidé z okolí rozebírat na stavební materiál.

Roku 1945 byla zřícenina hradu zkonfiskována poslednímu majiteli z rodu Sternbachů a dále chátrala. Začátkem šedesátých let dvacátého století se skupinky dobrovolníků z okolí rozhodly zříceninu částečně vyčistit. V roce 1972 začala rozsáhlá rekonstrukce ⛏️ celé stavby, ale pro návštěvníky byl hrad zpřístupněn až v roce 1990.

Hrad má románské jádro, které bylo výrazně rozšířeno v období pozdní gotiky a renesance. Ve své první fázi měl hrad pětiboký půdorys vymezený hradbou. V severním a východním nároží stály čtverhranné věže. Do hradu se vstupovalo z jihovýchodu kulisovou branou v hradbě pod východní věží. Severní věž byla obytná a v patře obsahovala malou tribunovou kapli s apsidou v síle zdi. Přímo do kaple i na její tribunu se vstupovalo z paláce, který vyplňoval prostor mezi oběma věžemi.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.