Trhové Sviny jsou město 🏡 ležící 19 km jihovýchodně od Českých Budějovic. Historické jádro města je městskou památkovou zónou 👍 Trhosvinensko je známé i pro svou krásnou přírodu 🚵♂️. Přímo z centra vychází naučná stezka 🚶♀️🚶♂️, která vás provede malebnou krajinou 🌳🌲 a zavede vás k poutnímu kostelu ⛪ Nejsvětější Trojice a k technické památce Buškově hamru 🔨. Stráveným víkendem v Trhových Svinech neuděláte chybu 😉
Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!
Město Trhové Sviny
Trhové Sviny jsou město v okrese České Budějovice 19 km jihovýchodně od Českých Budějovic na soutoku Farského a Svinenského potoka. Do roku 2014 byly 3. největším městem v okrese České Budějovice dle počtu obyvatel, ale předstihla je Hluboká nad Vltavou. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Mezi pamětihodnosti města patří kostel ⛪ Nanebevzetí Panny Marie. Původně raně gotický, jeho nynější podoba pochází převážně z pozdně gotické přestavby na přelomu 15. a 16. století, se nachází nedaleko náměstí. Západní kamenná věž sloužila k obraně.
Středobodem města je krásné oválné náměstí s měšťanskými domy 🏠 a podloubím. Nynější podoba staré radnice je z roku 1845. Kašna na náměstí ⛲ je z roku 1864 a mezi krásnými lípami 🌳🌳 stojí barokní sloup Svatého Jana Nepomuckého z roku 1722.
Naučná stezka Trhosvinensko
Naučná stezka vás provede po jižním okolí Trhových Svin. Na deseti zastaveních se seznámíte s přírodními a kulturními zajímavostmi místního regionu. Projdete se 🚶♀️🚶♂️ i kolem hamru nebo poutního kostela. Délka trasy je 5,9 km a není příliš fyzicky náročná. Převážná část vede po široké cestě přes louky a část lesem kolem potoka.
Stezka je určitě vhodná i pro děti a část samozřejmě i pro cyklisty 🚴♂️. Začátek trasy je na náměstí, kde je možné zaparkovat na placeném parkovišti 🅿 – další parkoviště je i poblíž náměstí. NS Trhosvinensko končí opět na náměstí.
Kostel Nejsvětější Trojice
Římskokatolický poutní kostel Nejsvětější Trojice ⛪ se nachází dva kilometry od města Trhové Sviny. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Z prostředků shromážděných dobrovolnými sbírkami byl v letech 1708-1710 postaven dnešní barokní kostel, u něhož však není znám autor projektu.
Dispozice je založena na centrálním půdorysu a přizpůsobena svatotrojičnímu zasvěcení – stavba má tři oltáře, trojici štítů a věžiček, trojúhelníková okna a obklopuje ji šestiboký ambit se třemi věžicemi. Cennou barokní nástropní fresku Nejsvětější Trojice vytvořil roku 1709 českobudějovický malíř Bonanella.
V sousedství poutního kostela se dodnes nachází budova někdejších nevelkých lázní, které až do sklonku 19. století provozovala svinenská obec. Pozoruhodná trojboká kaple skrývá pramen vody, jíž bývala tradičně připisována léčivá moc, především proti očním neduhům.
Kostel a celý areál je přístupný v době nepravidelných bohoslužeb, jinak po předchozí domluvě. Přes léto je kostel volně přístupný. Pro bližší informace navštivte stránky farnost-trhovesviny.cz.
Buškův hamr
Buškův hamr je jeden z mála funkčních hamrů v České republice. Tato historická technická památka se nachází na Klenském potoce asi jeden kilometr jihozápadně od Trhových Svinů. U silnice z Trhových Svinů se také nachází bezplatné parkoviště 🅿, ale je možné sem přijít pěšky 🚶♂️ nebo přijet na kole 🚴♂️. Od parkoviště je to jen pár metrů ke skanzenu.
Hamr postavil v místě bývalého Mlezivova mlýna na kostní moučku hamerník Josef Foissner, a to v letech 1836–1838. Po jeho zadlužení získala hamr v roce 1843 rodina Bušků. Ta zde žila do konce sedmdesátých let 20. století, samotný hamr pak fungoval asi do padesátých let 20. století.
Buškův hamr je otevřen každý den (kromě pondělí) od 10:00 do 17:00. Prohlídky probíhají každou hodinu, poslední však v 16 hodin. Vstupné stojí od 30 do 60 Kč. Nachází se zde ohrada s kozami 🐐, posezení, občerstvení 🍴☕ a pořádá se zde řada akcí 🎭 a koncertů 🎸. Určitě doražte. Více na buskuv-hamr.cz.