V 56. díle Jihočeských víkendů jsme se vydali na další jihočeskou rozhlednu 👍 Tentokrát jsme zavítali na Strakonicko a vystoupali na rozhlednu Kbíl 🗼. U rozcestníku pod Kbílem se nachází menší parkoviště 🅿 a na vrchol je to poté zhruba kilometr po žluté – příjemná cesta, vhodná i pro horská kola. Telekomunikační věž zde stojí od roku 2008. Vyhlídkový ochoz je v necelých 30 metrech, ke kterému se stoupá po 150 ocelových schodech. Rozhledna je celoročně přístupná a vstup je bezplatný. Ty výhledy 🔭 na širé okolí 🏡🌳🌲⛰️ jsou prostě nádherné 😉 Nedaleko rozhledny se nachází Kbílský dolmen – 3 magické kameny, které připomínají stůl 🙂

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Rozhledna Kbíl

Rozhledna Kbíl se nachází asi 10 kilometrů od Strakonic. Nejvhodnější místo k zaparkování 🅿 je na odstavné ploše u rozcestníku Pod Kbílem u hlavní silnice 🚗 mezi Liběticemi a obcí Úlehle. Poté se jde příjemnou procházkou 🚶‍♂️🚶‍♀️ po široké lesnaté 🌲 cestě: cca 1,3 km, převýšení 87 metrů, 30 minut pohodovou chůzí. Níže na mapě je vidět celý okruh:

Cesta je vhodná i pro horská kola 🚵‍♂️. Pokud se vydáte i na Kbílský dolmen a menším okruhem zpět k autu, celková délka trasy bude 3 km.

42 metrů vysoká telekomunikační věž 🗼 byla na vrcholu Kbíl postavena v roce 2008 mobilním operátorem. Na volně přístupnou výhledovou plošinu ve výšce 27 m se stoupá po točitém schodišti se 150 ocelovými schody.

Z rozhledny je krásný výhled (za dobrého počasí) na Šumavu 🌲🌲, Kleť ⛰️, Libín, Knížecí Stolec, Boubín, Javorník, Kašperk 🏰, Velký Javor, Bobík, Malý Bobík, Boubín, dále k západu na Svatobor 🗼, Sv. Annu, Mladotický vrch, Sedlo, na severu na Brdy s nejvyšší horou Třemšín, Blatensko, východně na Strakonice 🏨🏠, Pootaví, Písecké hory, Budějovickou pánev, JE Temelín, Helfenburk 🏰, Novohradské hory.

Opravdu krásné výhledy do jihočeské krajiny 😊. Řada míst lze vidět pouhým okem 👀, ale s dalekohledem 🔭 neuděláte chybu. Jen je škoda, že nejsou na zábradlí informační tabule 😏 se znázorněnými místy, aby se člověk lépe orientoval.

Kbílský dolmen

Kbílský dolmen se nachází asi 200 metrů pod vrcholem Kbíl. Jedná se o seskupení tří kamenů ⛰, které tvoří 2 balvany, na nichž leží kamenná deska. Celé uskupení tak připomíná kamenný stůl. Existují 2 domněnky o jeho vzniku. Zastánci díla přírody – archeologové dokazují vznik přirozenou cestou zvětráváním a posunem rulových skal ⛰️.

Obhájci lidského výtvoru přisuzují vznik pravěkým lidem – argumentují přesnou orientací mezery pod kamenným stolem ve směru západ – východ 🌄. Jsou to zejména ti, kteří mají senzibilní schopnosti a tvrdí, že místo je aktivní a je liniově propojeno s několika energetickými body v okolí včetně nejsilnějšího, kterým je Boží kámen.

Tak či tak je Kbílský dolmen jedním z nejhezčích a nejzachovalejších z pěti známých u nás zachovaných dolmenů 👍. Je stabilní, takže se dá bezpečně podlézt nebo na něm třeba meditovat a vnímat půvab okolní přírody 🌲🌲.

Vysokou návštěvnost tohoto místa dokazuje i spousta kamenných pyramidek 🗻 tzv. mužíků v blízkosti dolmenu. Jako vzpomínku si každý může přiložit svůj kámen nebo postavit svého mužíka 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.