Zvíkov je hrad 🏰 nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou 🌊 v okrese Písek. Stojí na skále ⛰️ asi jeden kilometr severně od obce Zvíkovské Podhradí 🏡. Od placeného parkoviště 🅿 je to zhruba 400 metrů po asfaltové cestě k hradu 🚶‍♂️🚶‍♀️. Areál je částečně bezbariérový 👩‍🦽, nechybí obchůdek se suvenýry 🎁, hradní bistro ☕ nebo toalety 🚾. Hrad je ve správě Národního památkového ústavu. Návštěvníkům je přístupný jeden prohlídkový okruh 👍 a areál je otevřený každý den od 9 do 17 hodin, kromě pondělí. A doporučujeme i plavbu 🚢 vyhlídkovou lodí 😉

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Zvíkovské Podhradí a soutok Vltavy a Otavy

Zvíkovské Podhradí je obec 🏡⛪ v okrese Písek. Nachází se u stejnojmenného hradu 🏰 Zvíkov, na soutoku řek Otavy a Vltavy 🌊, nad Orlickou přehradou 🚢, tedy asi 15 km severně od města Písku.

V obci se nachází řada hotelů 🏨, penzionů 🏠 a restaurací 🍴. Nejdeme zde i koupaliště 🏊‍♂️ a pivovar Zvíkov 🍻. Na konci obce se nachází placené parkoviště 🅿 vyhrazené pro návštěvníky hradu. Cena parkovného činí 80 Kč.

Okolí soutoku Otavy s Vltavou bylo vyhlášeno jako Ptačí oblast v údolí Vltavy a Otavy 🦆. Sídlí zde populace největší evropské sovy výra velkého 🦉 a zároveň nejmenší evropské sovy kulíška nejmenšího 🦉.

Hrad Zvíkov

Hrad 🏰 založil pravděpodobně již král Přemysl Otakar I. a jeho potomkům patřil až do vymření rodu v roce 1306. Poté ho získali do zástavy Rožmberkové, od kterých ho vykoupil král Karel IV..

Během husitských válek se však vrátil do zástavy Rožmberkům. Po nich se v držení hradu vystřídali Švamberkové, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Během své historie byl několikrát dobýván a přestavován.

V dnešní době je hrad otevřen veřejnosti a funguje pod správou Národního památkového ústavu. Otevřeno má každý den, kromě pondělí, od 9 do 17 hodin. Areál je volně přístupný, jen vnitřní prostory královského paláce a kaple sv. Václava jsou zpoplatněny.

Prohlídková trasa

Prohlídku tvoří jedna trasa bez průvodce. V přízemí se ve třech prostorách nachází expozice věnována místním archeologickým nálezům. Následuje prohlídka sklepení a patra. Severovýchodní část paláce tvoří terasy na místě bývalých královských místností.

Dále si prohlédnete dochované nebo v minulosti rekonstruované sály. V první místnosti se nachází model celého hradu, k vidění jsou transfery renesančních maleb, historický nábytek, oltář přenesený z bývalého kostela sv. Mikuláše v Podhradí.

Prohlídka končí hradní kaplí, která byla postavena v druhé polovině 13. století a zdobí ji nástěnné malby z 16. století. Ke kapli přiléhá sakristie. Z nádvoří paláce je také přístupná galerie, ve které probíhají sezónní výstavy.

Součástí královského palác je i Hlízová věž. Patří svojí podobou v českém prostředí k ojedinělým realizacím, a snad proto vyvolávala tolik otázek a dohadů. Jde o nejstarší zachovalou stavbu v areálu hradu, její vznik se přibližně klade do doby kolem roku 1240.

Druhá hradní věž zvaná Hláska, která je pro Zvíkov typickým rysem, veřejnosti přístupná není.

Suvenýry, občerstvení i toalety

Na hradě můžete zakoupit i suvenýry 🎁, drobné občerstvení ☕ a k dispozici jsou i toalety 🚾. Na hrad mohou zavítat i cyklisté 🚴‍♂️, psi na vodítku 🦮 nebo lidé se zdravotním postižením 👩‍🦽.

Areál hradu je velký a na hradbách se nachází plno vyhlídek na obě řeky. Můžete sem dojet i lodí 🚤 a zakotvit zde. Využít lze o okružních vyhlídkových plaveb 🚢.

Výlet na Zvíkov rozhodně doporučujeme 😉

Zdroj: Hrad Zvíkov

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.