Naučná stezka Údolím Černé vás provede romantickým údolím od nejstarší jihočeské vodní nádrže Hradiště 🌊 k vodní elektrárně Soběnov ⚡. Po cestě dlouhé 4 km potkáte dvanáct informačních panelů, které vás seznámí s historií vorařství a s dalšími cennostmi okolní přírody. Navštívíte zříceninu hradu Sokolčí 🏰 a penzion Mlýn u Dubu s občerstvením 🍴☕. Uvidíte také množství zajímavých skalních útvarů ⛰️ a nádhernou přírodu 🌲🌳.

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Naučná stezka Údolím Černé

Tato naučná stezka 🚶‍♀️🚶‍♂️ se nachází na Kaplicku nedaleko obce Hradiště a Hradišťského vrchu (rozhledny). Stezka je 4 km dlouhá, je jednosměrná (není to okruh) a obsahuje těchto 12 zastavení a tabulí:

  1. Úvodní informační panel
  2. Vodní nádrž Soběnov (Hradiště)
  3. skalní ostroh
  4. Zřícenina hradu Sokolčí
  5. Údolní niva
  6. Mlýn u Dubu
  7. Panorama Slepičích hor
  8. Kamenitá louka – prameniště
  9. Voroplavba na Černé a jejích přítocích
  10. Život řeky
  11. Teplotní inverze
  12. Vodní elektrárna na Černé (Soběnov)

Na naučnou stezku se dá nastoupit hned z několika míst. Nechá se zaparkovat 🅿 ve vesnici Děkanské Skaliny, ale vyhrazené parkoviště bohužel nenajdete, což je škoda. Nejlepším místem pro motoristy je oblíbené zastavení na trase penzion Mlýn u Dubu 🏘🌳, kde je i občerstvení 🍴☕, nebo lze zaparkovat u vodní elektrárny 🌊⚡ a jít zprvu v protisměru a poté se vrátit.

Autobusem 🚌 můžete přijet do Blanska nebo na Hradiště a poté se vydat po červené 🟥 (směr z Kaplice), respektive po žluté 🟨. V mapách často nejsou značené brody, kterých na trase je hned několik. Červená trasa vede z velké části po levém břehu říčky Černé 🌊, ale první zastavení naučné stezky až po mlýn jsou na pravém břehu.

❗ Doporučujeme si cestu nastudovat předem, ať poté na trase příliš nebloudíte.

Vodní nádrž Soběnov

Soběnovská přehrada 🌊 (také Přehrada na Černé či vodní nádrž Hradiště) je vodní dílo na říčce Černé. Byla vybudována v roce 1925 a považuje se za nejstarší přehradu v jihočeském regionu 👍.

Zadržuje vodu pro vodní elektrárnu a chrání proti povodním, čímž plní své primární účely. Při povodních v roce 2002 byla protržena, ale od roku 2005 opět slouží svému účelu.

Hráz tvoří kamenné zdivo se čtyřmi korunovými přelivy. Na pravé straně hráze byla kvůli voroplavbě vybudována vorová propust.

Na levé straně hráze je výpust, obtokový kanál od náhonu a vtokový objekt do přívodního tunelu k elektrárně. Nádrž poskytuje vhodné podmínky pro sportovní i rekreační rybolov 🎣.

Skály a skalní ostrohy

Po cestě se nachází plno kamenů, skalních masivů, ostrohů a útvarů. Největší skálou ⛰️ na trati je Sokolčí. Skála je vysoká zhruba 25 metrů a je oblíbená především u horolezců. Turisté se mohou kochat skalními ostrohy, které se tyčí ze skály.

Zřícenina hradu Sokolčí

Na stejnojmenné skále se nacházejí zbytky a rozvaliny hradu Sokolčí – významný strážní hrad 🏰 na Linecké cestě z počátku 14. století. Dodnes jsou na skále patrné části hradeb, věže a paláce.

Mlýn u Dubu

Příjemné zastavení na trase, kde je možné si odpočinout a něco dobrého zakousnout 🍴☕.

Nádherná příroda v údolí říčky Černé

Jedná se o nádhernou přírodní cestu lesními 🌳🌲 pěšinami, mýtinami, loukami, přes brody a přes mostky. Tamní příroda je naprosto nádherná a i za parného dne je u vody příjemně a díky stromům i chlad.

Říčka Černá ⚫ dostala své jméno podle své barvy. Vytéká z Novohradských hor a díky rašeliništím je zbarvena do černa. Kolem ní je divoká, ale romantická příroda. Cesta je vhodná i pro děti a není příliš fyzicky náročná.

Jen není vhodná pro kočárky, protože cestičky jsou místy úzké a kamenité. Příroda je ale opravdu kouzelná a každý návštěvník si ji jistě zamiluje. Podle nás se jedná o jedno z nejkrásnějších míst v jižních Čechách 💗.

Vodní elektrárna Soběnov

Posledním zastavením je vodní elektrárna 🌊⚡ na říčce Černá. Vodní dílo bylo uvedeno do provozu v roce 1924. Elektrárna pracuje ve špičkovém provozu. Poté, když byla při povodni v roce 2002 téměř zničena, prošla kompletní rekonstrukcí a modernizací. Jsou zde nainstalovány dvě horizontální Francisovy turbíny, z nichž každá má výkon 615 kW.

Voda do elektrárny zpočátku teče 557 m dlouhým tunelem o průměru 1,35 m s kamennými větracími šachtami. Na tunel navazuje 544 m dlouhý betonový kanál o průměru 2 m, který ústí do vyrovnávací komory nad elektrárnou.

Díky výhodné terénní konfiguraci Černé v daném úseku, která zde má mimořádně velký spád, je dosaženo převýšení hladin vody v elektrárně 59,34 m.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.