Naučná stezka Údolím Černé vás provede romantickým údolím od nejstarší jihočeské vodní nádrže Hradiště 🌊 k vodní elektrárně Soběnov ⚡. Po cestě dlouhé 4 km potkáte dvanáct informačních panelů, které vás seznámí s historií vorařství a s dalšími cennostmi okolní přírody. Navštívíte zříceninu hradu Sokolčí 🏰 a penzion Mlýn u Dubu s občerstvením 🍴☕. Uvidíte také množství zajímavých skalních útvarů ⛰️ a nádhernou přírodu 🌲🌳.

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Naučná stezka Údolím Černé

Tato naučná stezka 🚶‍♀️🚶‍♂️ se nachází na Kaplicku nedaleko obce Hradiště a Hradišťského vrchu (rozhledny). Stezka je 4 km dlouhá, je jednosměrná (není to okruh) a obsahuje těchto 12 zastavení a tabulí:

 1. Úvodní informační panel
 2. Vodní nádrž Soběnov (Hradiště)
 3. skalní ostroh
 4. Zřícenina hradu Sokolčí
 5. Údolní niva
 6. Mlýn u Dubu
 7. Panorama Slepičích hor
 8. Kamenitá louka – prameniště
 9. Voroplavba na Černé a jejích přítocích
 10. Život řeky
 11. Teplotní inverze
 12. Vodní elektrárna na Černé (Soběnov)

Na naučnou stezku se dá nastoupit hned z několika míst. Nechá se zaparkovat 🅿 ve vesnici Děkanské Skaliny, ale vyhrazené parkoviště bohužel nenajdete, což je škoda. Nejlepším místem pro motoristy je oblíbené zastavení na trase penzion Mlýn u Dubu 🏘🌳, kde je i občerstvení 🍴☕, nebo lze zaparkovat u vodní elektrárny 🌊⚡ a jít zprvu v protisměru a poté se vrátit.

Autobusem 🚌 můžete přijet do Blanska nebo na Hradiště a poté se vydat po červené 🟥 (směr z Kaplice), respektive po žluté 🟨. V mapách často nejsou značené brody, kterých na trase je hned několik. Červená trasa vede z velké části po levém břehu říčky Černé 🌊, ale první zastavení naučné stezky až po mlýn jsou na pravém břehu.

❗ Doporučujeme si cestu nastudovat předem, ať poté na trase příliš nebloudíte.

Vodní nádrž Soběnov

Soběnovská přehrada 🌊 (také Přehrada na Černé či vodní nádrž Hradiště) je vodní dílo vybudované na říčce Černé v roce 1925 a je považována za nejstarší přehradu v jihočeském regionu 👍.

Primárním účelem přehrady je zadržovat vodu pro vodní elektrárnu a ochrana proti povodním. Při povodních v roce 2002 byla protržena, ale od roku 2005 opět slouží svému účelu.

Hráz je tížná z kamenného zdiva, se čtyřmi korunovými přelivy. Na pravé straně hráze, byla při stavbě přehrady vybudována kvůli voroplavbě vorová propust.

Na levé straně hráze je výpust, obtokový kanál od náhonu a vtokový objekt do přívodního tunelu k elektrárně. Nádrž poskytuje vhodné podmínky pro sportovní i rekreační rybolov 🎣.

Skály a skalní ostrohy

Po cestě se nachází plno kamenů, skalních masivů, ostrohů a útvarů. Největší skálou ⛰️ na trati je Sokolčí. Skála je vysoká zhruba 25 metrů a je oblíbená především u horolezců. Turisté se mohou kochat skalními ostrohy, které se tyčí ze skály.

Zřícenina hradu Sokolčí

Na stejnojmenné skále se nacházejí zbytky a rozvaliny hradu Sokolčí – významný strážní hrad 🏰 na Linecké cestě z počátku 14. století. Dodnes jsou na skále patrné části hradeb, věže a paláce.

Mlýn u Dubu

Příjemné zastavení na trase, kde je možné si odpočinout a něco dobrého zakousnout 🍴☕.

Nádherná příroda v údolí říčky Černé

Jedná se o nádhernou přírodní cestu lesními 🌳🌲 pěšinami, mýtinami, loukami, přes brody a přes mostky. Tamní příroda je naprosto nádherná a i za parného dne je u vody příjemně a díky stromům i chlad.

Říčka Černá ⚫ dostala své jméno podle své barvy. Vytéká z Novohradských hor a díky rašeliništím je zbarvena do černa. Kolem ní je divoká, ale romantická příroda. Cesta je vhodná i pro děti a není příliš fyzicky náročná.

Jen není vhodná pro kočárky, protože cestičky jsou místy úzké a kamenité. Příroda je ale opravdu kouzelná a každý návštěvník si ji jistě zamiluje. Podle nás se jedná o jedno z nejkrásnějších míst v jižních Čechách 💗.

Vodní elektrárna Soběnov

Posledním zastavením je vodní elektrárna 🌊⚡ na říčce Černá. Vodní dílo bylo uvedeno do provozu v roce 1924. Elektrárna pracuje ve špičkovém provozu. Poté, když byla při povodni v roce 2002 téměř zničena, prošla kompletní rekonstrukcí a modernizací. Jsou zde nainstalovány dvě horizontální Francisovy turbíny, z nichž každá má výkon 615 kW.

Voda do elektrárny zpočátku teče 557 m dlouhým tunelem o průměru 1,35 m s kamennými větracími šachtami. Na tunel navazuje 544 m dlouhý betonový kanál o průměru 2 m, který ústí do vyrovnávací komory nad elektrárnou.

Díky výhodné terénní konfiguraci Černé v daném úseku, která zde má mimořádně velký spád, je dosaženo převýšení hladin vody v elektrárně 59,34 m.

Jak se Vám líbí tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvek jako první.