Helfenburk je zřícenina hradu 🏰 asi 5,5 kilometru od Bavorova v okrese Strakonice. Svou rozlohou patří k největším zříceninám v České republice 👍 Parkoviště 🅿 se nachází u hlavní silnice mezi Volyní a Bavorovem, poté se stoupá asi 2 km po asfaltové cestě 🚶‍♀️🚶‍♂️ až ke zřícenině, je tak dostupná i rodinám s kočárky nebo cyklistům 🚴‍♂️. Od 1. května je otevřená každý den, kromě pondělí, od 10 do 17 hodin. Pohádkové prostředí Helfenburku láká na krásný výlet i s dětmi 😉

Videoreportáž

https://www.youtube.com/watch?v=IzAdUs9ixTM&t

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Pohádkový hrad Helfenburk

Hrad Helfenburk 🏰 se nachází asi 7 km od Bavorova a svou rozlohou 1,27 ha patří mezi největší zříceniny v České republice. Bezplatné parkoviště 🅿 najdete na louce u silnice mezi Volyní a Bavorovem. Vedle parkoviště je také dětské hřiště 👍

Poté se po modré značce stoupá do mírného kopce po asfaltové cestě necelé dva kilometry 🚶‍♂️🚶‍♀️, takže je hrad přístupný i rodinám s kočárky, vozíčkářům nebo cyklistům 🚴‍♂️.

Helfenburk je otevřený o celoročně, kromě ledna a února. Hlavní sezóna začíná 1. května, od kdy je do konce září otevřen každý den, kromě pondělí, od 10 do 17 hodin.

Vstupné pro dospělou osobu činí 45Kč a snížené vstupné pro děti, studenty, seniory a ZTP je 35Kč. V případě konání speciálních akcí se vstupné může lišit. Pohyb po areálu není časově omezený a po dohodě můžete také přenocovat na nádvoří hradu pod vlastním přístřeškem. Na Helfenburku najdete i odpočinkové místo pro koně 🐎, tzv. „Koňská zastávka“.

Na hradě je dostupné občerstvení 🍴☕, toalety 🚾 a také se zde bude líbit dětem – pohádkový hrad pro ně skrývá řadu atrakcí 🎠. Také si zde můžete opéct (své) buřty 🔥 a vítaní jsou i psi 🦮. Na Helfenburku se koná řada svateb 👰🤵 a kulturních akcí. Pro více informací sledujete facebookové stránky nebo web helfenburk.com.

Milovníci rozhleden a krásných výhledů uvítají, že jedna ze strážních věží 🗼 je přístupná jako vyhlídková věž. Je z ní opravdu krásný výhled do kraje 🌲🌳 a nechybí ani informační tabule. Druhá věž je aktuálně nepřístupná, protože se čeká na nové schodiště.

Na hradě se natáčelo hned několik pohádek

Hrad se objevil v pohádkovém seriálu Arabela v díle nazvaném Rumburakova pomsta. Ve scéně letí Rumburak s ježibabou na koštěti na hrad, kde žije čaroděj Chechota. Chtějí se tam zmocnit jeho kouzelných věcí.

Jistě si vybavíte i pohádku Princezna ze mlejna, kde vodník s čertem chystají na Jindru past, kdy se na hradě promění v zakleté princezny. V pohádce Tři životy se tři zběhlí vojáci ukryjí ve zřícenině starého, kdysi mocného hradu. Uvnitř potkají tři zakleté princezny. Vysvobodit krásnou dívku se podaří pouze jednomu z nich, za což dostane pírko, které v sobě ukrývá tři životy. Jednou z nejnovějších pohádek, ve které se objevily zříceniny hradu i chalupa, je pohádka Zakleté pírko.

Z historie hradu

Hrad Helfenburk u Bavorova plnil funkci strážního hradu 🛡️, který zajišťoval správu bavorovského zboží. Se souhlasem Karla IV. byl v druhé polovině 14. století vystavěn Rožmberky. Silně opevněný objekt nebyl nikdy dobyt husitskými vojsky ⚔️.

Dobře zachovaný je obranný systém soustavy dělových a obranných bašt. Součástí zříceniny jsou i zbytky rozlehlého dvoulodního paláce. K ochraně sloužily též dvě válcové strážní věže, jež v dnešní době fungují jako rozhledny.

Po bitvě na Bílé hoře roku 1622 konfiskát získali Eggenbergové a po nich roku 1719 Schwarzenbergové. Od 17. století hrad chátrá. V roce 1922 byl Helfenburk zestátněn a od roku 1992 patří městu Bavorov.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.