V 52. díle Jihočeských víkendů jsme se vydali na další jihočeskou rozhlednu 👍 Tentokrát jsme zavítali na Táborsko do obce Větrovy, kde se nachází rozhledna Hýlačka 🗼. Ta zde stojí od srpna 2015, po té co nahradila původní rozhlednu Svobody ✌, která vyhořela 🔥 1. ledna 2012. Nedaleko rozhledny se nachází bezplatné parkoviště 🅿. 36m rozhledna je celoročně přístupná, na vrchol se stoupá po 136 ocelových schodech, vstupuje se přes turniket, poplatek je 20 Kč a nabízí výhledy 🔭 na Tábor, Planou nad Lužnicí, ZOO Větrovy 🐯 a na širé okolí 🏡🌳.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Původní rozhledna Svobody

Smutná zpráva zastihla 1. ledna 2012 všechny milovníky rozhleden. Rozhledna Hýlačka 🗼, zvaná též rozhledna Svobody, která byla nejstarší rozhlednou v České republice 👍, podlehla na Nový rok ničivému požáru a do základů vyhořela 🔥. Rozhledna „Hýlačka“ byla postavena táborskými turisty v prvních letech po vzniku 1. republiky.

Dřevěná osmnáctimetrová stavba ve tvaru husitské hlásky z roku 1920. Tvarově téměř identická s východočeskou Rozálkou. Ze čtrnáctimetrové kryté místnosti byl výhled přes vysoké stromy 🌲🌳 značně omezený, pouze severním směrem bylo možné vidět obec Větrovy 🏡 a město Tábor ⛪.

Tato klasická dřevěná rozhledna stála na nejvyšším místě obce Větrovy u Tábora – na vrchu Hýlačka. Klub českých turistů uspořádal 12. ledna 2015 sbírku a 1. srpna 2015 byla rozhledna slavnostně otevřena 🥳.

Nová moderní Hýlačka

Nově postavená rozhledna stojí na místě původní stavby, z níž se pietně zachoval šestihranný půdorys. Na okraji obce Větrovy je široké bezplatné parkoviště 🅿, které je vyhrazené přímo pro rozhlednu. K ní se poté dostanete po modré trase – je to asi 300 metrů příjemnou procházkou 🚶‍♀️🚶‍♂️.

Vydat se můžete i pěšky po značených turistických cestách – např. z Tábora po zelené od vlakového nádraží je to cca 5 km 🚴‍♂️. Přijet můžete i autobusem 🚌 městské hromadné dopravy z Tábora na Větrovy linkou č. 30 a 40.

Dole u rozhledny jsou informační tabule, posezení a veřejné toalety 🚾. Vstupné na rozhlednu činí 20 Kč – dole se nachází turniket a lez platit mincemi nebo bankovkami v hodnotě 100 a 200 Kč.

Je otevřena celoročně 🕐 a ty výhledy do okolí stojí za to 😉. Vstup na rozhlednu za mlhy, námrazy, sněhu na schodišti, silného větru, silného deště, bouřky je zakázán 🛑 a taktéž je omezena otevírací doba přes noc 🌙, což je pochopitelné.

Rozhledna má vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m (oválný výhled), díky čemuž je krásně vidět do všech stran. Na vyhlídku se stoupá po 136 ocelových schodech, kde každý schod nese jméno dárce, který na novou stavbu přispěl. Celková výška rozhledny je 35,6 m.

Z rozhledny je možné dohlédnout až do Tábora ⛪, do Plané nad Lužnicí, do Zoologické zahrady Větrovy 🐯, ale i na Temelín, Novohradské hory a za dobrého počasí až na Šumavu 🌲🌲. Na hoře je lavička, ze které se můžete pohodlně kochat, a dalekohled 🔭, který je ovšem zpoplatněn.

Obec Větrovy

Větrovy jsou místní částí města Tábor ležící 3 km jihozápadně od centra. V roce 2011 zde trvale žilo 316 obyvatel. Rozptýlené domky 🏠 se rozkládají na návrší ve výši 525 m n. m. Na jihozápadním okraji vesnice, poblíž rozhledny, se nachází Zoologická zahrada Tábor-Větrovy 🐯.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.