Netolice jsou jedno z nejstarších jihočeských měst 👍 Leží v severovýchodní části okresu Prachatice asi 25 km od Českých Budějovic. Historické jádro města 🏡 je městskou památkovou zónou. Mezi významné památky patří zámek Kratochvíle 🏰, kostel svatého Václava ⛪, kostel Nanebevzetí Panny Marie 💒, budova radnice 🏤 nebo Rožmberský dům s muzeem. Kolem Netolic se rozprostírá řada rybníků 🎣 a nádherná příroda 🌳🚶‍♂️🚶‍♀️🚴‍♂️.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Město Netolice

Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Netolice jsou zmiňovány v Kosmasově kronice české již k roku 981. Město prošlo opravdu dlouholetou historií, takže je zde toho k vidění opravdu hodně.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko má dva okruhy – malý vás seznámí s památkami města. Po této trase jsme se vydali v rámci naší reportáže.

Historii města vám představí muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Rožmberském domě. Na náměstí je k vidění krásná stará budova radnice, kašna, sousoší Jana Nepomuckého a pěkné podloubí měšťanských domů.

Za radnicí se schovává kostel Nanebevzetí Panny Marie ⛪. V Netolicích se ale nachází ještě jeden kostel o kousek dál – kostel svatého Václava ⛪. V místech pod hrází rybníka Mnich stával vrcholně středověký netolický hrad 🏰, který zanikl na konci patnáctého století.

Archeopark

Netolice jsou raně středověké hradiště na východním okraji stejnojmenného města nad pravým břehem Bezdrevského potoka. Nachází se na návrší Na Jánu v nadmořské výšce okolo 450 metrů a jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka. Část opevnění hradiště byla archeologicky prozkoumána a rekonstruována v rámci netolického Archeoparku.

Toto místo doporučujeme navštívit. Nejen, že se dozvíte něco málo o historii místa, ale je odtud krásně vidět na celé město a široké okolí.

Netolicko – ráj na výlety

Netolice obklopuje řada rybníků a kde je voda, tam je i život. A právě rybníky a krásná příroda lákají na výlety. Dominantou města je rybník Mnich. V Netolicích se protnuly osudy dvou slavných rybníkářů – Štěpánka Netolického a Jakuba Krčína.

Kolem Netolic vede řada značených cyklostezek a turistických tras. Známou a oblíbenou zastávkou na cestě je i rybník a autocamping Podroužek.

Velký naučný okruh Netolicko vám představí zajímavosti v okolí. Zavede vás například k zámku Kratochvíle, někdejšímu loveckému letohrádku ve stylu italské vily, který dal postavit Vilém z Rožmberka, anebo k poutnímu baroknímu kostelu Jména Panny Marie v Lomci.

Chov koní patří k Netolicím odedávna. Zvláště se proslavil chov netolických těžkých tažných koní, na jednom z nich prý jezdil i Jan Žižka z Trocnova. V současnosti jsou koně chováni v Netolicích a v okolí na několika místech. Dodnes se mu přezdívá „Město koní“ 🐴.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 7

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.