Netolice jsou jedno z nejstarších jihočeských měst 👍 Leží v severovýchodní části okresu Prachatice asi 25 km od Českých Budějovic. Historické jádro města 🏡 je městskou památkovou zónou. Mezi významné památky patří zámek Kratochvíle 🏰, kostel svatého Václava ⛪, kostel Nanebevzetí Panny Marie 💒, budova radnice 🏤 nebo Rožmberský dům s muzeem. Kolem Netolic se rozprostírá řada rybníků 🎣 a nádherná příroda 🌳🚶‍♂️🚶‍♀️🚴‍♂️.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Město Netolice

Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Netolice jsou zmiňovány v Kosmasově kronice české již k roku 981. Město prošlo opravdu dlouholetou historií, takže je zde toho k vidění opravdu hodně.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko má dva okruhy – malý vás seznámí s památkami města. Po této trase jsme se vydali v rámci naší reportáže.

Historii města vám představí muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Rožmberském domě. Na náměstí je k vidění krásná stará budova radnice, kašna, sousoší Jana Nepomuckého a pěkné podloubí měšťanských domů.

Za radnicí se schovává kostel Nanebevzetí Panny Marie. V Netolicích se ale nachází ještě jeden kostel o kousek dál – kostel svatého Václava. V místech pod hrází rybníka Mnich stával vrcholně středověký netolický hrad, který zanikl na konci patnáctého století.

Archeopark

Netolice jsou raně středověké hradiště na východním okraji stejnojmenného města nad pravým břehem Bezdrevského potoka. Nachází se na návrší Na Jánu v nadmořské výšce okolo 450 metrů a jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka. Část opevnění hradiště byla archeologicky prozkoumána a rekonstruována v rámci netolického Archeoparku.

Toto místo doporučujeme navštívit. Nejen, že se dozvíte něco málo o historii místa, ale je odtud krásně vidět na celé město a široké okolí.

Netolicko – ráj na výlety

Netolice obklopuje řada rybníků a kde je voda, tam je i život. A právě rybníky a krásná příroda lákají na výlety. Dominantou města je rybník Mnich. V Netolicích se protnuly osudy dvou slavných rybníkářů – Štěpánka Netolického a Jakuba Krčína.

Kolem Netolic vede řada značených cyklostezek a turistických tras. Známou a oblíbenou zastávkou na cestě je i rybník a autocamping Podroužek.

Velký naučný okruh Netolicko vám představí zajímavosti v okolí. Zavede vás například k zámku Kratochvíle, někdejšímu loveckému letohrádku ve stylu italské vily, který dal postavit Vilém z Rožmberka, anebo k poutnímu baroknímu kostelu Jména Panny Marie v Lomci.

Chov koní patří k Netolicím odedávna. Zvláště se proslavil chov netolických těžkých tažných koní, na jednom z nich prý jezdil i Jan Žižka z Trocnova. V současnosti jsou koně chováni v Netolicích a v okolí na několika místech. Dodnes se mu přezdívá „Město koní“.

Jak se Vám líbí tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvek jako první.