V jubilejním 50. díle 🥳 jsme zavítali na Třeboňsko do Lomnice nad Lužnicí na Naučnou stezku Velký Lomnický 👍 Jedná se o 6,5km trasu 🚶‍♀️🚶‍♂️ krásnou jihočeskou přírodou 🌼🌳🌲 podél Zlaté stoky 🌊 a dvou rybníků 🎣. 15 informačních tabulí vás blíže seznámí s lokálním zemědělstvím 👨‍🌾, myslivostí 🤠, faunou 🦋🦢🦆 a flórou kraje 🍀🌸. Součástí některých stanovišť jsou posezení k odpočinku a najdete zde i vyhlídkovou věž či pozorovací kryt nad vodou.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Naučná stezka Velký Lomnický

Naučná stezka Velký Lomnický měří celkem 6,5 km, má 15 stanovišť a je určena převážně pěším turistům 🚶‍♂️🚶‍♀️. První zastavení se nachází v Zámecké ulici přímo u kostela ⛪ sv. Jana Křtitele v Lomnici nad Lužnicí. Na Farské louce (víceúčelový areál před kostelem) se nachází bezplatné parkoviště 🅿, kde můžete zaparkovat. Ve stejném areálu se nachází i kiosek s občerstvením ☕🍴 a dětské hřiště 🎠.

Druhé zastavení se nachází u rybníka Vydýmač 🦆 za starým hřbitovem ✝ a k dalším už putujete po obou březích Zlaté stoky 🌊 až k rybníku Velký Lomnický 🦢.

Jednotlivé informační tabule ve třech jazycích (v češtině, němčině a angličtině) vás uvádějí do prostředí krásné přírody 🍀🌸 s tématikou zaměřenou na zemědělství 👨‍🌾, myslivost 🤠, faunu 🦋 a flóru 🌼 kraje.

Součástí některých stanovišť jsou posezení k odpočinku, najdete zde i vyhlídkovou věž či pozorovací kryt na vodě. Bohužel rybníky jsou již delší dobu bez vody.

Jinak se je zde možné obdivovat různé dry ptactva. Stezka je nenáročná a vede krásnou krajinou. Tento menší výlet rozhodně doporučujeme 👍

Nový průvodce naučnými stezkami v CHKO Třeboňsko s přehlednými mapami, fotografiemi a řadou praktických informací si můžete vyzvednout v Domě přírody Třeboňska nebo v Turistickém informačním centru města Třeboně. Zde je ke stažení jako pdf soubor Naučné stezky Třeboňska. Zde je možné stáhnout bodovou vrstvu trasy NS Velký Lomnický a zde se můžete podívat na Naučnou stezku Velký Lomnický na interaktivní mapě.

Lomnice nad Lužnicí

Lomnice nad Lužnicí je malé město ležící v severovýchodní části Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, 10 km severozápadně od Třeboně. V jižní části katastrálního území se nachází národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý, jejíž součástí je rybník Velký Tisý.

Mezi pamětihodnosti města patří kostel sv. Václava, kostel sv. Jana Křtitele, Zlatá stoka – umělý průplav, dlouhý 42,6 kilometru, napájí velkou část přilehlých rybníků čerstvou vodou, Radnice na náměstí, Husova kaple z období první republiky nebo Národní kulturní památka Rožmberská rybniční soustava.

Zdroj: CHKO Třeboňsko

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.