Zřícenina hradu 🏰 Borotína se nachází 12 km severozápadně od Tábora. Tyčí se na vyvýšenině a je obklopena ze tří stran vodami dvou rybníků 🌊🎣. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších 💑 v Čechách a váže se k ní řada pověstí 🤴. První zmínky o hradu pocházejí z roku 1356. V současnosti jsou hradní zřícenin volně přístupné, je možné k ním dojet autem 🅿🚗, na kole 🚴‍♂️ nebo dojít pěšky 🚶‍♀️🚶‍♂️. Potěší i možnost občerstvení 🍴☕ v přilehlém Barokním dvoře 🏡.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Hrad Borotín

Borotín je zřícenina hradu 🏰 asi jeden kilometr jihovýchodně od stejnojmenné obce v okrese Tábor. Romantiku 💑 místa vytváří samotné kouzlo celého objektu, ráz a dva přilehlé rybníky 🌊🎣Starozámecký a Babinec. Z hradu se zachoval zbytek válcové věže a přilehlého gotického paláce.

První zmínky o hradu pocházejí z roku 1356. V roce 1434 byl Borotín obléhán vojsky ⚔️ Prokopa Holého, dobyt však nebyl. Počátkem 17. století vypálila hrad císařská vojska 🛡️ a jako konfiskát se dostal do majetku Lobkoviců, kteří jej připojili k jistebnickému panství. Ti však vypálený hrad již neobnovili a ponechali jej svému osudu.

V první polovině 19. století byla část hradu zbořena a kámen zde získaný byl použit ke stavebním účelům. V osmdesátých letech 20. století byl hrad konzervován.

V čele hradu se tyčila nad hlubokým dvojitým příkopem mohutná válcová věž, za níž se rozkládalo zhruba půlkruhové nádvoří obklopené ze tří stran obytnými budovami. Z jihovýchodní strany vystupovala z paláce menší válcová věž. Z hradu se dochoval vysoký zbytek hradního paláce, brány, menší a velké válcové věže a nové obytné křídlo ze 16. století.

Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Tento zafixovaný objekt je pro svoji zvláštní polohu a malebnost místa po dlouhá léta vyhledávaným místem trempů a výletníků 🚶‍♀️🚶‍♂️🚴‍♂️. Hrad Borotín byl jednou z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy, který děje svých knih zasazoval do takto ponurých míst. Na hradě se také natáčela část pohádky „Honza málem králem“ 🤴 z roku 1976.

Barokní dvůr

V těsném sousedství zříceniny středověkého borotínského hradu zvaného Starý zámek je situován barokní statek Hospodářský dvůr v Borotíně. Po hradu přijímá přídomek Starý zámek. Tento celek (dvůr a hrad) je od roku 1963 chráněn jako kulturní památka.

Dvůr od roku 2010 prochází postupnou rekonstrukcí 🔨 a od roku 2014 je statek přístupný veřejnosti. V areálu se konají kulturně společenské akce a pro návštěvníky je zde k dispozici malá kavárna ☕ a drobné občerstvení 🍴, prodej suvenýrů, turistických známek a nálepek. Možnost posezení uvnitř i venku, pro děti k dispozici dvůr a pískoviště.

Městys Borotín

Borotín patří mezi nejstarší obce Táborska a již ve 12. století je dokladován jako majetek mocného jihočeského rodu Vítkovců. Vznikl patrně jednorázovým založením na místě původní nevýznamné vísky.

Mezi další pamětihodnosti Borotína patří kostel Nanebevstoupení Páně, Výklenková kaplička a Socha svatého Jana Nepomuckého. Borotín rozhodně doporučujeme navštívit 😉

Zdroj: borotin.cz

Jak se Vám líbí tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvek jako první.