Přírodní rezervace Vrbenské rybníky 🎣 leží na severozápadním okraji Českých Budějovic 🏡 a má rozlohu 245 ha. Zahrnuje 4 velké rybníky 🌊 a rozsáhlé plochy přilehlých mokřadů a luk 🌼🦋🍄. Rezervace je součástí rozsáhlé ptačí 🕊️ oblasti Českobudějovické rybníky a hnízdí zde okolo 90 druhů ptactva 🦆🦢🐦. Od roku 1993 jí prochází 4km naučná stezka 🚶‍♂️🚶‍♀️ Po hrázích Vrbenských rybníků na níž se nachází 10 zastavení. Oblíbenou zastávkou na trase je minipivovar Kněžínek 🍺🍴.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Vrbenské rybníky

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky se vyznačuje bohatou a unikátní faunou 🦆, flórou 🌼 a mykoflórou 🍄. Zřízena byla k 1. dubnu 1990, od roku 1993 jí prochází naučná stezka 🚶‍♂️🚶‍♀️.

Rezervace patří do soustavy NATURA 2000 jako součást evropsky významné lokality o rozloze 363,2 ha a jako součást rozsáhlé (6362 ha) ptačí oblasti 🐦 Českobudějovické rybníky. Velice ceněné jsou jak rybníky a jejich břehy, které poskytují vynikající podmínky pro vodní ptactvo 🦆🦢, jednak přilehlé bažinné olšiny 🌲 a unikátní dubové 🌳 porosty na hrázích.

Na území rezervace hnízdí okolo 90 druhů ptactva 🐦, řada dalších tažných ptáků (zejména vodních) ji užívá jako zastávku na svých přeletech mezi hnízdištěm a zimovištěm. Velmi ceněné jsou i z hlediska entomologů, neboť se zde vyskytuje velmi bohaté společenstvo motýlů 🦋 (831 druhů, pro některé to je jediná známá lokalita výskytu na území ČR).

Z vodního ptactva patří k vzácnějším zrzohlávka rudozobá, dále se vyskytují husa velkákachna divokákopřivka obecnályska černápolák chocholačkapolák velkýpotápka černokrkápotápka roháčvolavka bílávolavka popelavá a řada dalších.

Naučná stezka Po hrázích Vrbenských rybníků

Po hrázích Vrbenských rybníků je naučná stezka 🚶‍♀️🚶‍♂️, která prochází částí přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Její celková délka je cca 4 km a nachází se na ní 10 zastavení.

Trasa začíná na hrázi Nového vrbenského rybníka, asi 850 m od autobusové 🚎 zastávky České Vrbné směrem na Hlubokou nad Vltavou, zde se dá i zaparkovat 🅿. Odtud pokračuje po modré turistické značce, přičemž vlastní rybník nechává po levé straně. Míjí další z rybníků a kolem rybníka Domin přichází na rozcestí, kde modrá značka zatáčí prudce doprava. Tady se NS rozděluje – vlevo míří odbočka po společné hrázi rybníků Domin a Černiš k Českým Budějovicím do lokality Hvízdal, u sídliště Vltava.

Druhá část nadále kopíruje modrou značku, kterou asi po 700 m opouští a odbočuje vpravo. Chvíli sleduje Dehtářský potok, vede po hrázi Starého vrbenského rybníka a kolem dalšího rybníka směrem k silnici I/20. Před ní se napojuje na silničku, stáčí se doprava a vrací se na začátek.

Příhodná poloha vzhledem k největším českobudějovickým sídlištím předurčuje území rezervace k odpoledním procházkám. Rezervace je hojně navštěvovaná po turistických trasách, které zároveň slouží i jako cyklostezky 🚴‍♂️. Mimo značené stezky je vstup zakázán❗. Rezervace je rovněž cílem řady přírodovědných exkursí 📷🔭.

Minipivovar Kněžínek

Vyhledávaným zastavením na trase Vrbenskými rybníky je minipivovar Kněžínek 🍻, který se chlubí svým prvenstvím v Českých Budějovicích. Je totiž úplně prvním malým pivovarem, který vznikl v Českých Budějovicích (založen byl v roce 2012). Všechny vyráběné druhy piv 🍺 můžete ochutnat v restauraci, či zakoupit s sebou.

Kněžínek zahrnuje i rodinný hotel 🏡, hned dvě restaurace 🍴 – obě laděné do staročeského stylu, kongresové centrum, wellness 🛁 a bohaté sportovní vyžití 🎣🎾. Zastávku v minipivovaru Kněžínek 👍 a výlet mezi Vrbenské rybníky vřele doporučujeme 😉

Zdroj: Wikipedia

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 7

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.