Nedaleko obce Sudoměř v okrese Strakonice se dne 25. 3. 1420 mezi rybníky odehrála slavná bitva ⚔ u Sudoměře. Na tomto místě byl na počest vítězství husitů 🍷 nad početnou převahou královského vojska 🗡🛡🤴 postaven roku 1925 památník Jana Žižky. Jedná se o 16metrovou monumentální mohylu, kterou stojí za to vidět 👍

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Obec Sudoměř

Sudoměř je vesnice ležící 10 km východně od města Strakonice v Jihočeském kraji. Spadá pod obec Čejetice. V roce 2011 zde trvale žilo 74 obyvatel 🏡 V roce 2019 se stala vesnicí roku Jihočeského kraje 👍

Nedaleko Sudoměře se nachází archeologické naleziště ze střední doby kamenné (10 000 – 4 000 let př. n. l.). První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1318 a o 102 let později se nedaleko od ní odehrála slavná bitva ⚔. Za obcí se nachází vlaková 🚂 zastávka Sudoměř u Písku.

Mohyla Jana Žižky

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě ⚔ u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým nedaleko obce.

U hlavní silnice se nachází bezplatné parkoviště 🅿, kde je možné zaparkovat. Poté je to k soše zhruba jeden kilometr po asfaltové cestě příjemnou procházkou 🚶‍♀️🚶‍♂️ podél rybníka po modré značce. Vede tudy i několik cyklostezek 🚴‍♂️ ze Strakonic a Písku.

Nápad zbudovat památník vznikl k pětistému výročí bitvy roku 1920. Autorem je akademický sochař Emanuel Kodet, na stavbě se podílel stavitel František Kulíř. Památník byl dostavěn v roce 1925, je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký je 16 metrů. Je to opravdu monumentální stavba 👍

Bitva u Sudoměře

Nedaleko obce Sudoměř se dne 25. 3. 1420 mezi rybníky odehrála slavná bitva u Sudoměře. Bojovalo zde vojsko Jana Žižky z Trocnova se svou asi 400člennou skupinou (převážně žen a dětí) proti asi 2000 přesile královského vojska (železní páni) a strakonických křížovníků.

Větší a silnější armádu se podařilo odrazit za využití terénu – hráze mezi oběma rybníky, bahnitého dna vypuštěného rybníku Škaredý a vozové hradby ze které husité pálili salvy ze střelných zbraní. Střetnutí obou protivníků bylo první větší bitvou husitských válek a předznamenalo směr, kterým se dále vyvíjelo husitské vojenství.

Sochy husitů

Přibližně 200 metrů od památníků Jana Žižky z Trocnova se nachází dřevěné sochy husitských bojovníků. Tyto čtyři sochy navrhl a vytvořil Ivan Šmilauer z pětimetrového dubu, který byl vyvrácen bouřkou v červenci roku 2011. Každý bojovník má své jméno – Břeněk, Jan, Mikuláš a Viktorín.

Jejich počet čtyři symbolizuje jednak čtyři stovky bojovníků, které tady tehdy byly a za druhé čtyřka také symbolizuje čtyři artikuly pražské, což jsou pilíře celého husitského hnutí.

Celá procházka okolím zabere zhruba hodinku. V obci si poté můžete dát něco dobrého v Hostinci u Jana Žižky. Tento výlet vřele doporučujeme 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasů: 10

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.