V dalším díle Jihočeských víkendů jsme navštívili Soumarský most a Lenorské rechle 👍 Rechle u Lenory je krytá dřevěná trámová lávka přes Teplou Vltavu 🌊, která sloužila k zadržování plujícího dřeva 🌲🪓. Nachází se pod silnicí I/39 směrem na Volary a rozhodně stojí za to jí navštívit 👍. Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar. Nedaleko se nacházejí Volarské šance, Přírodní památka Malá niva a Soumarské rašeliniště. Soumarský most je také znám jako nástupiště vodáků 🚣‍♀️ a najdete zde i muzeum lehkého opevnění. V blízkosti Soumarského mostu je řada zajímavostí, které doporučujeme navštívit 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Rechle u Lenory

Necelý 1 km za Lenorou směrem na Volary překračuje Vltavu 🌊 krytý dřevěný most (tzv. rechle). Lávka byla vybudována v roce 1870 a sloužila k zadržování, počítání, usměrňování a vypouštění splavovaného dřeva 🌲🌲 po Vltavě do papíren v Loučovicích či Větřní. Původně byl prostor rechle uzavíratelný z obou stran dveřmi a na stěnách byla skladována bidla sloužící k uvolňování naplaveného dříví.

Termín „rechle“ pochází z němčiny a znamená hrábě. Otvory v podlaze sloužily pro zasunutí trámků, které za nízkého stavu vody sloužily k zadržení dřeva. Ty pak splavované dříví zadržovaly až do doby, než z okolních jezírek dorazila vyšší vlna.

Celková oprava mostu byla provedena v roce 2015 z iniciativy obce Lenora. Most je chráněnou kulturní památkou. Dřevěná stavba lávky je 25 metrů dlouhá a 1,8 metrů široká a má dřevěné bednění až po střechu.

Mostovka leží na třech kamenných pilířích obdélného půdorysu ve výšce asi 3 metrů nad hladinou Vltavy. Stavba je krytá valbovou střechou a z jižní strany se na lávku vstupuje po dřevěných schodech.

Soumarský most

Soumarský most se nachází přímo na silnici 🚗 odbočující ze silnice I/39 (z Volar na Lenoru) a pokračující na České Žleby. Turisty 🚶‍♀️🚶‍♂️ sem přivede žlutá turistická značka z Volar na České Žleby a také trasa NS Zlatá stezka. Pro cyklisty 🚲 je zde cyklotrasa 1055. Autobusy 🚌 staví v osadě na zastávce Volary, Soumarský Most, svoji zastávku zde mají i vlaky 🚂 na trati Strakonice–Volary.

Nejstarší most na tomto místě vznikl patrně již nedlouho po vzniku prachatické větve Zlaté stezky. Prvotní most či spíše brod Zlaté stezky přes Teplou Vltavu není v historických pramenech zaznamenán a proto je možné, že se nacházel na jiném místě a teprve později se ustálil na místě současného mostu.

Nástupiště vodáků

Soumarský most a Lenora jsou známé tábořiště a nástupiště pro vodáky 🚣‍♀️. V těchto místech je totiž možné začít splouvat Teplou Vltavu. Ovšem je nutná registrace, což lze provést přímo na místě v informačním středisku.

Muzeum lehkého opevnění

Objekt lehkého opevnění u Soumarského mostu se nazývá Řopík. V blízkosti „Soumaráku“ je řada bunkrů a dalších vojenských staveb. Velká část je opravena a je přístupná v rámci zdejšího muzea. Milovníci vojenské 💣 historie zde budou nadšeni.

Soumarské rašeliniště

Významnou atrakcí Soumarského mostu je kilometr a půl dlouhá naučná stezka, která vás zavede na rašeliniště. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště. Rašeliniště o rozloze 85 ha se u Soumarského Mostu vyvíjelo od sklonku doby ledové, tedy přibližně 9 tisíc let.

Na cestě rašeliništěm vám poslouží povalový chodník, část trasy však pokračuje po měkkém řašelinovém podloží. Cesta vede od vodáckého kempu až k téměř 10 metrů vysoké dvoupatrové vyhlídkové věži, ze které uvidíte celou plochu rašeliniště jako na dlani. Dřevěná rozhledna stojí na nejvyšším bodě rašeliniště. Kruhový výhled poskytuje zastřešený ochoz ve výšce 6 metrů. Mimo Soumarského rašeliniště lze odtud dohlédnout na Stožec, hřeben Boubínu 🌳🌳, Želnavskou pahorkatinu.

Sem se jistě ještě jednou podíváme ve speciálním díle zaměřeném na rašeliniště 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.