Kaple Panny Marie nebo také Stožecká kaple ⛪ je dřevěná poutní kaple nacházející se ve smíšených lesích 🌲🌳 u Českých Žlebů, na území obce Stožec, na Volarsku, ve výšce 950 m n. m. Nad kaplí je Stožecká skála ⛰ (974 m n. m.), z níž je při jasném počasí vidět obec Stožec a část Šumavy. Kaple je chráněná jako kulturní památka, váže se k ní legenda a každoročně je cílem pravidelných poutí 👍 Lesnaté okolí Stožecká skála je přírodní památkou a láká na krásné výlety 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Stožec

Obec Stožec leží na Šumavě v údolí řeky Studené Vltavy 🌊 zhruba 7,5 km (15 km po silnici 🚗, 10 km po železnici 🚞) jihozápadně od Volar a 21 km (35 km po silnici) jihozápadně od okresního města Prachatic. Skládá se ze čtyř místních částí – České Žleby, Dobrá, Nové údolí a Stožec. Žije zde 205 obyvatel 👨‍👩‍👧‍👦, ale zajímavostí je, že Stožec je jednou z obcí 🏡 s největším územím.

Ze Stožce lze v době turistické sezóny jet kolem Studené Vltavy historickým parním vláčkem 🚂 až do Černé v Pošumaví a zpět, třeba kolem Mrtvého luhu řeky Vltavy směrem na Černý Kříž, Novou Pec a dále k Černé v Pošumaví. Jinak je oblast určena pouze pro pěší 🚶‍♂️🚶‍♀️, či cykloturisty 🚴‍♂️, kde výchozím bodem je právě Stožec.

Zajímavosti v obci a okolí

 • Stožecká skála (1. zóna národního parku) – na jižním svahu Stožecké skály se nachází chráněná oblast s původním porostem klenové jedlobučiny, oblast je podobná Boubínskému pralesu, je zde nádherný výhled do okolí
 • Hrad 🏰 – vznikl na Stožecké skále pravděpodobně k ochraně Zlaté stezky, více o jeho historii není známo, dokonce se nedochoval ani název, dnes z něj zbyly pouze ruiny
 • Kamenná Hlava – zaniklá osada, název dostala podle seskupení balvanů ve tvaru lidské hlavy
 • Krásná Hora (německy Schönberg) – zaniklá osada, nachází se na osluněných pastvinách na západních svazích hory Kapraď
 • Radvanovice – zaniklá šumavská vesnice, památný strom a památník
 • Jelení vrch 🦌– přírodní památka, hnízdiště čápa černého
 • Spálený luh – přírodní památka, horské rašeliniště v údolí Studené Vltavy
 • Třístoličník – hraniční hora s výhledem a turistickou chatou
 • Schwarzenberský plavební kanál – začínající asi 5 km jihovýchodně od Stožce
 • České Žleby – vesnice, kterou prochází Zlatá stezka
 • Areál lesních her, tzv. Soví stezka 🦉
 • Medvědí stezka 🐻 – byla vyznačena v roce 1967 jako nejstarší naučná stezka v jižních Čechách a druhá nejstarší v Česku.

Kaple Panny Marie

Původní dřevěnou kapličku postavil v roce 1791 volarský kovář 🔨 Jakub Klauser, jakožto díkůvzdání za prozření, když si omyl v prameni oči 👀, jak praví legenda. Posvěcena byla a první mše svatá uskutečněna 24. července 1865. Velká procesí se konala zejména na 15. srpna, na svátek Nanebevzetí Panny Marie. Proto kapli v roce 1867 prodloužili o přístavek. V roce 1920 přišlo na pouť až 5 tisíc lidí.

V roce 1946 byla kaple opuštěna, ponechána svému osudu. Kaple v horských klimatických podmínkách značně chátrala a zbyly z ní jen trosky. V letech 1987–1988 kapli obnovil Jan Kocourek z Prachatic.

Od roku 2019 vede ke kapli od Českých Žlebů obnovená Křížová cesta. Pramen se studánkou 🌀 najdete vpravo, těsně pod kaplí. Věrnou kopii Stožecké kaple postavili v letech 1983 – 1985 v nedalekém Phillippsreutu.

Zdroj: Ústřední seznam kulturních památek České republiky

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.