V dalším díle Jihočeských víkendů jsme vystoupali na první letošní rozhlednu 👍 Navštívili jsme jednu z nejmladších rozhleden 🗼 u nás, která od roku 2019 stojí na vrcholu Hradišťského vrchu 🌲🌲 nedaleko Kaplice. Krásnou 1,5km procházkou 🚶‍♀️🚶‍♂️ z obce Hradiště se dostanete k osmadvacetimetrové dřevěné rozhledně s točitým schodištěm, ze které je možné vidět Kleť, Polušku, Kohout, rozhlednu Slabošovku, Novohradské hory, Šumavu, JE Temelín a za dobré viditelnosti i Alpy. Rozhledna stojí na místě bývalé keltské pevnosti a je ve tvaru pentagramu, který je pro keltskou kulturu typický.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Rozhledna Hradišťský vrch

Od zimy roku 2018 stojí v nadmořské výšce 774 m n. m. nad osadou Hradiště bezmála 30 m vysoká rozhledna, a to po téměř 10 letech snažení města Kaplice. Stojí na místě dávného keltského opevnění, kde se nalézají zbytky pravěkého hradiště elipsovitého tvaru o rozměrech cca 200 x 100 m, které je možné datovat do mladší doby kamenné.

Architekt Pavel Jura vycházel nejen z krajiny regionu, ale i keltské symboliky (řada keltských symbolů vznikla rotací) a místní historie. Její půdorys je volně motivován dobou Rožmberků – ve znaku měli pětilistou růži, která geometricky představuje pentagram a stála se základem rozhledny.

Dřevěná nosná konstrukce je doplněná ocelovými vazníky, oplášťování je z modřínového dřeva. Dřevěné schodiště i ocelový ochoz fakticky visí ve vzduchu, zavěšeny na ocelových táhlech.

Z rozhledny jsou za jasného počasí dobře viditelné Alpy, směrem k Lipensku Plechý, Vítkův kámen, Kleť a směrem do vnitrozemí Budějovická kotlina, Novohradské hory a Soběnovská vrchovina.

Zdroj: iKaplice.cz

Jak se Vám líbí tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasů: 4

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvek jako první.

Označeno v:

, , ,