Jedna z nejmladších rozhleden 🗼 u nás stojí od roku 2019 na kopci Hradišťský vrch 🌲🌲 nedaleko Kaplice. Krásnou 1,5km procházkou 🚶‍♀️🚶‍♂️ z obce Hradiště se dostanete k osmadvacetimetrové dřevěné rozhledně s točitým schodištěm. Z té je možné vidět Kleť, Polušku, Kohout, rozhlednu Slabošovku, Novohradské hory, Šumavu, JE Temelín a za dobré viditelnosti i Alpy ⛰️. Rozhledna stojí na místě bývalé keltské pevnosti a je ve tvaru pentagramu, který je pro keltskou kulturu typický.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Rozhledna Hradišťský vrch

Rozhledna se otevřela 23. března 2019, a to po téměř 10 letech snažení města Kaplice. Nachází se v nadmořské výšce 774 m n. m. nad osadou Hradiště.

Bezmála 30 m vysoká rozhledna stojí na místě dávného keltského opevnění, kde se nalézají zbytky pravěkého hradiště elipsovitého tvaru o rozměrech cca 200 x 100 m, které je možné datovat do mladší doby kamenné.

Architekt Pavel Jura vycházel nejen z krajiny regionu, ale i keltské symboliky (řada keltských symbolů vznikla rotací) a místní historie. Její půdorys je volně motivován dobou Rožmberků – ve znaku měli pětilistou růži, která geometricky představuje pentagram a stála se základem rozhledny.

Dřevěná nosná konstrukce je doplněná ocelovými vazníky, oplášťování je z modřínového dřeva. Dřevěné schodiště i ocelový ochoz fakticky visí ve vzduchu, zavěšeny na ocelových táhlech.

Rozhledna Hradišťský vrch nabízí za jasného počasí výhled na Alpy, směrem k Lipensku Plechý, Vítkův kámen, Kleť a směrem do vnitrozemí Budějovická kotlina, Novohradské hory a Soběnovská vrchovina.

Zdroj: iKaplice.cz

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.

Označeno v:

, , ,