Naším dalším tipem na krásný výlet 🚶‍♂️🚶‍♀️ je naučná stezka Olšina. Ta se nachází na Českokrumlovsku poblíž vodní nádrže Lipno 🌊. Trasa je přes 7 km dlouhá a vede okolo rybníku Olšina, který je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách. Stezka Olšina je turistickou trasou reálnými šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy 🌲🌲🌲. Část cesty je po povalových chodnících a těšit se můžete i na mostky a menší vyhlídky. Jestli je trasa schůdná se dozvíte na webových stránkách VLS. My vyrazili v období mrazů, takže cesta byla pěkně promrzlá ❄️.

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Olšina

K Olšině se lze, kromě cesty autem 🚗, dostat také vlakem 🚂 po železniční trati do zastávky Hodňov, na kole 🚴‍♂️ z Horní Plané po cyklotrase, případně pěšky 🚶‍♂️🚶‍♀️ po červené značce z Hořic na Šumavě (9,5 km). Olšina se nachází nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno 🌊 na kraji CHKO Šumava 🌲🌲 a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice 🦆🦉.

Hlavním nástupním bodem je místo u infocentra ℹ, kde také návštěvníci mohou zaparkovat 🅿️ a získat potřebné informace. Je zde také restaurace 🍴🍻 a možnosti ubytování 🛄. Dalším doporučeným bodem pro nástup na stezku je hráz rybníka u vlakové zastávky, kde taktéž můžeme zaparkovat 😉.

Naučná stezka

Naučná stezka Olšina je turistickou trasou šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy 🌲🌲🌲. Její velká část vede po povalových chodnících, další úseky však musíte na ní zdolat přírodním terénem. Pro tuto přírodní oblast je typické, že se zde podmínky výrazně mění vlivem ročních období i aktuálního počasí ⛅.

S ohledem na charakter terénu se tak nejedná o bezproblémovou „procházku“ za každého počasí. Proto je třeba brát zřetel na aktuální podmínky, vlastní fyzickou kondici a samozřejmě zvolit vhodnou obuv a oblečení. Jestli je stezka schůdná se aktuálně dozvíte na webových stránkách.

Celková délka trasy je 7,3 km a přibližný čas zdolání je 1 hodina a 2O minut. 🚶‍♀️🌳🌸 Okruh je veřejně přístupný, je rozdělen do osmi úseků: Obec a pastviny, Vlhká Lada, Mokrý les, Mokřady, suchý les, Lesní cesta, Louky a pastviny, a nakonec Hráz rybníka. Část trasy mohou navštívit i lidé s omezením pohybu ♿.

Zajímavosti

  • Rybník Olšina zabírá 138 hektarů a napájí ho Olšinský potok. Nachází se v nadmořské výšce 731 m n. m. a je jedním z nejvýše položených rybníků v Čechách 🐟
  • Na hrázi stojí stará rybářská bašta s mansardovou střechou a je kulturní památkou České republiky. Nachází se zde expozice rybářství a historie regionu 🏡
  • Na západním břehu rybníka Olšina stojí rekreační středisko Vojenských lesů a statků (VLS).

Tento výlet stojí rozhodně za to 👍 a určitě se sem vrátíme i v létě 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.