V jubilejním 40. díle jsme navštívili městys Chlum z Třeboně, který je znám pro své památky a široké možnosti rekreace 👍 Dominantou městečka je poutní a farní kostel ⛪ Nanebevzetí Pannny Marie a zámek 🏰 Chlum u Třeboně s dvacetihektarovým parkem 🌲🌳🦆. Chlum u Třeboně je významné rekreační 😎 středisko na Třeboňsku. Na okraji obce se nachází rybník 🌊⛱️ Hejtman. Místní kempy a penziony nabízí zázemí pro rekreaci (koupání 🏊‍♂️ a vodní sporty 🚣‍♀️, rybaření 🐟) a cykloturistiku 🚴‍♂️🚶‍♂️🚶‍♀️. Chlum u Třeboně stojí za to navštívit v jakémkoliv ročním období 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Chlum u Třeboně

Městys Chlum u Třeboně se nachází v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Žije zde přibližně 2 000 obyvatel 🏡. Městys se rozkládá poblíž rakouských hranic – přibližně pět kilometrů od rakouského městečka Litschau. Chlumem u Třeboně prochází silnice II/153, která spojuje dvě mezinárodní silnice E49 (I/24) a E551 (I/34) 🚗. Asi 3 km západně od obce se na železniční trati České Velenice – Veselí nad Lužnicí nachází železniční stanice Majdalena 🚂.

První písemná zmínka ✍ o obci pochází z roku 1399. Na základě žádosti obce Chlumec z 25. září 1900 doporučilo okresní zastupitelstvo v lednu 1901 změnu obecního názvu na Chlum u Třeboně. O změně názvu pak rozhodlo obecní zastupitelstvo bez souhlasu arcivévody Františka Ferdinanda d’Este v roce 1908, přičemž arcivévoda po celý život odmítal nový název používat.

Chlum byl významnou průmyslovou obcí, na konci 18. stol. zde pracovala železárna 🏭, vyráběly se mj. koleje pro koněspřežku 🐎🚂. V r. 1891 firma Stölze zprovoznila sklárnu 🏭 a ta patřila až do konce 20. stol. mezi nejlepší v Čechách 👍. Byla součástí firmy Crystalex v Novém Boru a vyráběla luxusní olovnatý křišťál 💎 a kalíškovinu.

Kostel Nanebevzetí Pannny Marie

Dominantou Chlumu u Třeboně je bezesporu poutní a farní kostel ⛪ Nanebevzetí Pannny Marie, zvaný „Malá Mariazell“, z r. 1745, který stojí na návrší a má kolem cenné barokní sochy světců. Do tohoto kostela chodili také příslušníci rodu Habsburků, kterým panství náleželo od roku 1861.

Ke kostelu vede od křížové cesty mohutné schodiště. Prohlídka kostela je velmi zajímavá; přiblíží nám jak je jihočeský Chlum u Třeboně, a tedy i místní kostel, spjatý s oběma velkými válečnými konflikty minulého století.

Zámek Chlum u Třeboně

Zámek 🏰 byl postaven 1710 rodem Fünfkirchenů, od roku 1834 patřil rodu Stadion-Tannhausen a od roku 1861 arcivévodům rodu d’Este. Začátkem 20. století byl neobarokně upraven 👍

Zdejší zámecký dvacetihektarový park 🌳🌲🌳🦆 pravidelně navštěvoval básník František Hrubín ✍. Nachází se zde i jeho busta a byla zde i pamětní síň (nyní zrušena). V parku se nachází vzácný strom – liliovník tulipánokvětý. Park láká na krásné procházky a jistě stojí za návštěvu 😉

Široké možnosti rekreace

Bývalé sídlo Františka Ferdinanda d’Este se svým lesnatým okolím, výstavným zámkem a rozsáhlým anglickým parkem se stalo od roku 1925 vyhledávaným letoviskem, kterému dominovaly rybníky Staňkov (305 ha) a Hejtman (82 ha). Oba tyto rybníky měly dno i břehy pokryty jemným pískem a jediným konkurentem jim v té době byly Doksy s Máchovým jezerem.

Také v současnosti tvoří Chlum u Třeboně, spolu se sousední obcí Staňkov, významné rekreační středisko na Třeboňsku. Na okraji obce se nachází rybník Hejtman. Místní kempy a penziony nabízí zázemí pro rekreaci (koupání a vodní sporty, rybaření) a cykloturistiku.

Zdroje: trebonsko.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 11

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.