Přírodní rezervace Borkovická blata představují nejsevernější rašeliniště Třeboňské pánve. Jedná se o chráněné území nedaleko obce Borkovice u Soběslavi. Naučná stezka 🚶‍♀️🚶‍♂️ Blatská stezka vede z části po povalových chodnících krásnou přírodou 🌲🌳. 6km procházka potěší i děti 👍 Doporučujeme navštívit na jaře 🌼, v létě 🌞 a na podzim 🍂, avšak i v zimě ❄️ to má své kouzlo 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Naučná stezka Blatská stezka

Rezervací Borkovická blata prochází naučná stezka Blatská stezka 🚶‍♂️🚶‍♀️, která začíná 3 km severně od obce Mažice (okres Tábor) u parkoviště NS Borkovická blata 🅿. Procházkou po této stezce (délka 5,5 km, asi 2 hodiny; 31 zastávek – 48 velkých a 12 malých informačních tabulí) se seznámíte s krásnou a ojedinělou blatskou přírodou 🌳🌲, její flórou 🌼 a faunou 🐸🦆🦋🕷️ a také se něco dozvíte o těžbě ⛏️ rašeliny a o rekultivaci této oblasti.

Stezka je jen pro pěší 🚶‍♂️, ale nemusíte nechávat kola 🚲 na parkovišti. Půlkilometrovou lesní cestou se dostanete 🚴‍♂️ přímo k blatům, kde začínají prkenné chodníky. Kolo je možno vést i po těchto chodnících nebo je možno ho nechat na kraji zamčené. Blata vypadají krásně v každém ročním období. Na jaře vás okouzlí kvetoucí rostliny 🌼, teplé léto je vhodné pro řadu živočichů 🦎 a na podzim vás pohltí barevnost krajiny 🍂. My vyrazili v zimě ❄️, což má své kouzlo a i v tomto období je pohyb na čerstvém vzduchu důležitý.

Borkovická blata

Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 tisíci lety. Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, sítninám, ostřicím a pod. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto rašeliněly. Postupně vznikala vrstva rašeliny o mocnosti 2 – 6 metrů.

Jméno blat je zřejmě od slova borek (ručně vytěžený hranol rašeliny). Od 19. stol. se zde prováděla těžba ručně, vytěžené borky se sušily a používali jako otop. Od 50. do 70. let 20. století zde byla velkoplošná průmyslová těžba.

Zdroj: trebonsko.cz

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.